Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Szpitale wojewódzkie w Zamościu i Chełmie zacieśniają współpracę

13 grudnia br. w Chełmie została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie i Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Zawarta umowa jest kolejnym etapem rozwijania współdziałania pomiędzy szpitalami, po zawarciu kilka miesięcy temu porozumienia o współpracy. Podpisanie umów było połączone z podsumowaniem przeprowadzonych inwestycji w chełmskim szpitalu, w tym otwarcia nowoutworzonej sali elektrofizjologii, w przygotowaniach której uczestniczyli kardiolodzy ze szpitala „papieskiego” w Zamościu.

„Jest to pozytywny efekt współdziałania i współpracy szpitali samorządu województwa, które ze sobą nie rywalizują. Wszystkie dobre doświadczenia szpitala w Chełmie będą przenoszone do szpitala „papieskiego” w Zamościu, a z kolei z Zamościa do Chełma. Chodzi przecież o zabezpieczenie świadczeń medycznych na wysokim poziomie dla mieszkańców tej części województwa lubelskiego. Chciałbym także podkreślić, że szpital „papieski” jest wzorcowym szpitalem w województwie i warto z tego doświadczenia czerpać. Samorząd województwa takie działanie akceptuje i wspiera”. – mówi Arkadiusz Bratkowski członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

Zadowolenia z podjętej współpracy i jej efektów nie kryli kierujący szpitalami.
– „Kilka miesięcy temu podpisaliśmy pierwsze ramowe porozumienie o współpracy ze szpitalem w Chełmie. I nikt chyba się nie spodziewał, włącznie ze mną, że tak ta współpraca się rozwinie. Myślę, że razem z Chełmem na południowo-wschodniej fance Unii Europejskiej rozwiniemy wysokospecjalistyczną kardiologię. Nasza kardiologia jest już na najwyższym poziomie w Polsce, i dlatego możemy podzielić się tym co mamy najlepsze. Chciałbym jednak zaznaczyć, że nasza kooperacja nie jest tylko jednokierunkowa. W chełmskim szpitalu jest kilka rozwiniętych specjalności na wysokim poziomie, a my z tych właśnie doświadczeń też chcemy korzystać i się uczyć. Z kolei w naszym szpitalu wchodzimy na kolejny poziom wysokospecjalistycznej medycyny, tj. wykonywanie zabiegów we wszystkich naczyniach całego ciała, włącznie z mózgowymi. I jak się już tego dobrze nauczymy, to także i tą wiedzą się podzielimy. Dlatego cieszę się, że nasza współpraca z Chełmem układa się doskonale. I mam nadzieję, że wspólne zamierzenia dotyczące pozyskania wielomilionowych środków finansowych w ramach projektów unijnych będą zrealizowane”. – mówi Andrzej Mielcarek dyrektor szpitala „papieskiego” w Zamościu.

– „Pomysł o współpracy pomiędzy szpitalem w Chełmie i Zamościu zrodził się podczas luźnej rozmowy z dyrektorem Mielcarkiem. Następnie rozmawialiśmy o określeniu kierunków tej współpracy. I dzisiaj jest zwieńczenie tego procesu poprzez otwarcie pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii serca w chełmskim szpitalu. Chciałbym także podkreślić, że nasza współpraca na tym się nie kończy, a wręcz przeciwnie jest to jej początek. Przed nami wielki projekt unijny, do którego wystartowaliśmy razem”. – podkreśla Jacek Buczek dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.
Udział w przygotowaniach utworzenia pracowni elektrofizjologii w chełmskim szpitalu, w zakresie merytorycznym, mieli kardiolodzy ze szpitala „papieskiego” Zamościu, na czele z ordynatorem Oddziału Kardiologii dr. hab. n. med. Andrzejem Kleinrokiem.

– „Po kilku miesiącach spotkań w szpitalu w Chełmie mogę z satysfakcją wyrazić przekonanie, że dyrekcja szpitala i personel medyczny jest otwarty na nowe sposoby terapii i diagnostyki, które stawiają tą jednostkę na wyższym poziomie niż dotychczas. A przede wszystkim spełniają oczekiwania chorych ludzi, ponieważ skracają drogę pacjenta do wysokospecjalistycznych procedur kardiologicznych. Cieszę się, że mogłem pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia i podzielić się swoją wiedzą, ponieważ uważam, że jeżeli ktoś kiedyś nauczył mnie wykonywać określonych zabiegów, to ja także mam obowiązek swoją wiedzą podzielić się z innymi”. – wyjaśnia Andrzej Kleinrok.
Kolejnym etapem współpracy pomiędzy szpitalami w Zamościu i Chełmie będzie przygotowanie i złożenie wspólnego projektu na pozyskanie środków unijnych.

dr Ryszard Pankiewicz Rzecznik Prasowy SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Materiał wideo

Powrót do listy

Polityka prywatności