Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Dzień Chorego

Od 10 lat dzień 11 lutego, w którym wspominamy objawienia NMP w Lourdes jest obchodzony jako Światowy Dzień Chorego. W tym roku ten dzień był obchodzony w Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowicielki w Vailankanny w południowych Indiach. Hasłem tego dnia były słowa "Aby mieli życie i mieli je w obfitości" (por. J. 10,10), które przypominają, że trzeba iść śladami Jezusa, Boskiego Uzdrowiciela i znaczą to, że należy opowiadać się jednoznacznie za kulturą życia i z wszystkich sił bronić go od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Światowy Dzień Chorego był też obchodzony we wspólnotach lokalnych. Z okazji tego dnia odbyło się w Wojewódzkim Szpitalu im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu spotkanie chorych, personelu medycznego i licznych wiernych z Jego Ekscelencją Ks. Biskupem Janem Śrutwą.
Ks. Biskup o godz. 10.00 został powitany przez pana dyrektora Andrzeja Mielcarka oraz Ks. kapelana Grzegorza Chabrosa. Witający wyrażali słowa wdzięczności za to, że Ks. Biskup zechciał odwiedzić nasz szpital i spotkać się z potrzebującymi dobrego słowa. Po powitaniach Ekscelencja wraz z Ks. Prałatem Czesławem Grzybem, Ks. Kanonikiem Janem Andrzejem Chmajem, Ks. kapelanem Grzegorzem Chabrosem sprawował w kaplicy szpitalnej Św. Rafała Archanioła Eucharystię, w której modlił się za chorych, cały personel medyczny i za wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu. W czasie swojej homilii nawiązał do Orędzia Papieża Jana Pawła II na X Światowy Dzień Chorego.
Najpierw przypomniał wszystkim czym jest Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, gdzie dokonują się wielkie cuda uzdrowień na ciele i na duszy. Opowiadał o pewnym człowieku sparaliżowanym od 20 lat, który udając się do Lourdes liczył na cud fizycznego uzdrowienia. Po jego powrocie do Polski okazało się, że dokonał się cud uzdrowienia na duszy.
Człowiek ten stwierdził po powrocie z pielgrzymki, że wreszcie zrozumiał dlaczego Bóg doświadczył go takim cierpieniem i już wie jak znosić dalej swój los. Następnie Ks. Biskup nawiązał do hasła X Światowego Dnia Chorego i zauważył, że niektóre media interpretując to hasło zapomniały dodać, że życia trzeba bronić aż do naturalnej śmierci. Mówiły o obronie życia do śmierci.
Z takim pokazywaniem tego problemu wiąże się pewna niewłaściwa postawa, którą Ks. Biskup określił jasno jako próbę wmówienia ludziom, że to oni są panami życia, a nie Pan Bóg. Nawiązując do tego, że media powinny być uczciwe i rzetelne w przekazywaniu informacji Ks. Biskup w dalszej części swojego kazania odniósł się do tych wydarzeń, które rozegrały się w Łodzi, a które tak bardzo zbulwersowały wszystkich.
Ci, którzy zapomnieli o swoim powołaniu byli w stanie dokonać takich rzeczy. Ks. Biskup zauważył, że taka postawa jest postawą marginalną i nie należy jej ukazywać jako czegoś co obowiązuje powszechnie. Ks. Biskup przytoczył w dalszej części swego wystąpienia przykłady wspaniałej postawy personelu medycznego, który uczciwie i na miarę swoich możliwości, z wykorzystaniem swojej wiedzy niesie pomoc człowiekowi choremu. Te słowa umocnienia i dobrego spojrzenia na służbę zdrowia bardzo były potrzebne wszystkim, a zwłaszcza personelowi medycznemu, który licznie zgromadzony w kaplicy szpitalnej uczestniczył we Mszy świętej. Ks. Biskup zwrócił się też do wszystkich chorych i cierpiących. Przypomniał, że "nasze cierpienia nabierają znaczenia i wartości, gdy są zjednoczone z cierpieniem Jezusa Chrystusa i Jego krzyżem, na którym Jezus zwyciężył zło" (Orędzie na X Światowy Dzień Chorego). Przez to zjednoczenie człowieka cierpiącego z Bogiem cierpienie rodzi dobro i pomaga pełniej przybliżyć się do Jezusa Chrystusa. Swoje rozważania Ks. Biskup zakończył zachętą do bycia Dobrym Samarytaninem. Może nim być każdy, kto się zatrzymuje, aby zatroszczyć się o tych, którzy cierpią.
Po Mszy świętej Ks. Biskup w towarzystwie dyrekcji Szpitala i kapłanów udał się z wizytą do chorych, aby ich pokrzepić i umocnić w cierpieniu. Jego Ekscelencja odwiedził następujące oddziały: neonatologii, kardiochirurgii, neurotraumatologii i chirurgii naczyń oraz rehabilitacji. Na każdym z tych oddziałów była wspólna modlitwa z personelem i indywidualne rozmowy z chorymi.
Na zakończenie wspólnego spotkania i rozmów Ks. Biskupa i personelu medycznego została podjęta decyzja, że 17 lutego w Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II odbędzie się tzw. biała niedziela.
X Światowy Dzień Chorego stał się wspaniałą okazją do wspólnej modlitwy, do pogłębienia swojego spojrzenia na cierpienie, do pełniejszego zjednoczenia z Jezusem Chrystusem, który jest dla nas źródłem wszelkiej mocy i działania.

Ks. Kapelan Grzegorz Chabros

Powrót do listy

Polityka prywatności