Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Koronawirus CoV 2 - nowe zagrożenie?

Koronawirusy są grupą wirusów występującą głównie wśród zwierząt. Wśród ludzi przed rokiem 2002 występowały najczęściej 2 z nich. Powodowały kilkanaście procent infekcji wirusowych pojawiających się co roku, określanych jako tzw przeziębienia.

Potem w 2002r pojawił się wirus SARS – powodujący ostrą ciężką niewydolność oddechową. Wirus ten spowodował duże zamieszanie, ze śmiertelnością ok 10%, ale ograniczył swój zasięg do określonego regionu i po kilku miesiącach znikł.

Potem po kilku latach pojawił się wirus nazwany MERS – który powodował również ciężki przebieg choroby u ludzi, ze śmiertelnoscią na poziomie ok 35% , wirus ten nadal krąży w populacji zwierzęcej (wielbłądy) ale - wg obecnej wiedzy - nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Obecnie ok stycznia 2020 obserwujemy rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa nazwanego SARS- CoV 2 , powoduje on chorobę COVID 19. Pierwsze zachorowania wystąpiły prawdopodobnie w listopadzie 2019r w Chinach.

Obecnie są publikacje, wg których nowy wirus przebywał wśród nietoperzy i stamtąd przeniósł się przez innego ssaka (być może łuskowiec, który jest sprzedawany w Chinach do celów spożywczych) do populacji ludzkiej. Prawdopodobnie doszło do mutacji w białkach receptora wirusa i to umożliwiło mu ekspansję do populacji ludzkiej. Ponieważ jest nowym wirusem, to znaczy nowym antygenowo - wśród ludzi nie ma jeszcze wytworzonej odpowiedzi immunologicznej dla jego antygenów, wszyscy jesteśmy więc podatni na zakażenie.

Wirus najczęściej powoduje śródmiąższowe zapalenia płuc, u osób z przewlekłymi chorobami może doprowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej.

Przenosi się drogą kropelkową, kropelki te w zaschniętych mikrokropelkach osiadają na dostępnych powierzchniach – wokół osoby zakażonej. Wirusy tam zawarte mogą zachować zakaźność przez kilka godzin – dni (jeszcze trwają badania).

Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zalecenia – mycia rąk wodą z mydłem ( wirus ma otoczkę lipidową, która pod wpływem mydła ulega uszkodzeniu) lub środkami do dezynfekcji rąk. Nie dotykania rękoma do ust, nosa, oczu – bo większość ludzi to robi to bezwiednie ok 100 razy w ciągu dnia!

Ponieważ wirus jest obecny w wydzielinie z dróg oddechowych (podczas kichania, kaszlu, mówienia) jeszcze przed wystąpieniem objawów – osoba zakażona COV 2 jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem u siebie objawów infekcji. Dlatego następne zalecenie – unikaj zgromadzeń, zachowaj bezpieczną odległość od innych ludzi (ok 1,5 m)

 

Tymczasem uniwersalne zalecenia dla nas wszystkich, aby ustrzec się przed wirusami są proste :

- właściwa higiena rąk, z użyciem wody i mydła, lub środków dezynfekcyjnych
   na bazie alkoholu
- higiena kaszlu – z osłonięciem ust (zgięcie łokciowe) lub chusteczka, którą
   natychmiast wyrzucamy, a nie chowamy do kieszeni
- unikanie dużych skupisk ludzi
- jeśli źle się czujesz, zadzwoń do lekarza rodzinnego – gdzie uzyskasz
  informacje i dalsze zalecenia, i/lub do PSSE

Obecnie mamy zamknięte szkoły, sklepy, kina, teatry, itp., ograniczamy do niezbędnego minimum kontakt z innymi ludźmi – właśnie po to aby zapobiec transmisji wirusa na inne osoby. Większość osób przejdzie infekcję CoV 2 łagodnie, ale część może zachorować i przebieg tego zakażenia będzie ciężki, łącznie z niewydolnością oddechową.

W grupie ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji są ludzie starsi, z już istniejącymi schorzeniami przewlekłymi, dotyczącymi układu oddechowego, z cukrzycą , z immunosupresją.

Dlatego chroń siebie i chroń innych.

Dla nowego koronawirusa oczywiście szczepionki jeszcze nie ma, trwają badania, ale to proces długotrwały.

Zatem obawiać się mamy czego, ale przede wszystkim należy zachować spokój. Panika nikomu nie służy. Zdrowy rozsądek zawsze jest w cenie. Możliwe są różne scenariusze.

Objawy ze strony układu oddechowego mogą mieć wiele przyczyn.

 

Beata Dębicka -  Specjalista chorób zakaźnych Specjalista epidemiologii

Powrót do listy

Polityka prywatności