Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Pobranie w szpitalu

28 stycznia w szpitalu odbyło się pierwsze w tym roku pobranie nerek po wcześniejszym stwierdzeniu śmierci mózgu u 54 letniego pacjenta. Zespół pobierający narządy przyjechał z Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 w Lublinie. Pobranie i przeszczepienie u biorców obu nerek okazało się skuteczne, nerki podjęły swoje funkcje.
Od 1996 roku w naszym szpitalu 50 pacjentów otrzymało ,,nowe” nerki, w tym w 2012 - 7 osób, a w 2013 - 2 osoby. W zakresie pobrań w szpitalu było 3 pobrania narządów. Oprócz tegorocznego pobrania, ostatnie 2 odbyły się w 2010 roku.
– „Pragnę podziękować za współpracę wszystkim członkom komisji w sprawie orzekania śmierci mózgu, a w szczególności przewodniczącemu dr Markowi Brzostowskiemu, ordynatorowi Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Rozpoczynamy nowy rok od dobrego pobrania i przeszczepu. Symboliczne jest to, że odbyło się to bezpośrednio po obchodach Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji obchodzonego 26 stycznia. Każdy dar narządu jest niezwykle istotny, szczególnie dla biorcy. Nowy organ ratuje życie (w przypadku serca) lub znacznie poprawia jego jakość”. - podkreśla Anna Gradziuk, koordynator ds. transplantacji.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji w Polsce obchodzony jest od 47 lat, kiedy nasz kraj dołączył do państw ratujących życie wykorzystując transplantację organów. Datą obchodów jest 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Według danych w 2012 w Polsce było 615 dawców rzeczywistych, 1545 narządów przeszczepiono. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie znajduje się 2369 osób. Choć liczba pobrań narządów stale wzrasta, to nadal pozostajemy w ,,ogonku” Europy jeśli chodzi o liczbę wykonywanych przeszczepów. W Polsce najwięcej przeszczepia się nerek (w 2012 – 1094 przeszczepów). Źródło: Poltransplant.
Powrót do listy

Polityka prywatności