Światowy Dzień Zdrowia

"Człowiek i miasto" – pod takim hasłem, pod przewodnictwem World Health Organization, obchodzony jest 7 kwietnia br. Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku organizatorzy tego wydarzenia zwrócili uwagę na problemy zdrowotne, wynikające z postępującej urbanizacji. Statystyki WHO pokazują, że w roku 2007 ludność miejska przekroczyła 50 proc., a przed 2030 rokiem co szósta osoba mieszkać będzie w dużej aglomeracji. Takie zjawisko rodzi wiele negatywnych zjawisk, m.in. ma istotny wpływ na środowisko naturalne i jego niszczenie poprzez np., zmniejszenie się dostępność wody pitnej, wzrost przestępczości i ilości wypadków a także większy dostęp do używek, takich jak tytoń, alkohol i narkotyki. Akcja „Człowiek i miasto” ma za zadanie zwrócić uwagę m.in. na planowanie urbanistyczne skupione na zwiększeniu bezpieczeństwa, udostępnieniu służb medycznych, zwiększeniu dostępności różnorodnych form aktywności psycho-ruchowej i zdrowej żywności.
W obchodach udział wzięło ok. 1300 miast z całego świata, w tym w Polsce (w dniach 7-11 kwietnia). W naszym szpitalu przeprowadzona została akcja, podczas której wszyscy chętni mogli zbadać sobie ciśnienie tętnicze, sprawdzić poziom cholesterolu we krwi, zbadać wagę ciała oraz zaopatrzyć się w broszury informacyjne. W ten sposób, jak podkreśla Ewa Duma odpowiedzialna za przeprowadzenie akcji, szpital „Papieski” chciał przypomnieć o tegorocznych obchodach Światowego Dnia Zdrowia. – „Niestety wydaję się, że obchodzony w latach wcześniejszych Światowy Dzień Zdrowia został nieco zapomniany. Zaobserwować to można nie tylko wśród osób nie związanych z opieka zdrowotną - co jest w pewien sposób zrozumiałe, ale także wśród personelu medycznego. Mam nadzieję, że przynajmniej w jakimś zakresie udało nam się wypromować ten dzień i postulat wysuwany podczas tegorocznych obchodów.” – podkreśla Duma.