Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Uruchomienie hybrydowej sali operacyjnej i drugiego tomografu

W dniu 26 czerwca br. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odbyła się uroczystość uruchomienia tzw. hybrydowej sali operacyjnej oraz drugiej Pracowni tomografii komputerowej. Uroczystość była poprzedzona Mszą św., której przewodniczył JE ks. dr Marian Rojek Biskup Zamojsko-Lubaczowski. Następnie dokonany został akt poświęcenia.

Po wielomiesięcznych staraniach ziściły się plany uruchomienia nowoczesnej hybrydowej sali operacyjnej. Cyfrowy angiograf dostosowany do pracy ze stołem operacyjnym umożliwia współpracę chirurgów naczyniowych, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów a nawet neurochirurgów. Interdyscyplinarny zespół specjalistów dzięki zaawansowanej technologii może wspólnie prowadzić zabiegi na dużych naczyniach krwionośnych i na sercu. - „Sala hybrydowa otwiera zupełnie nowy rozdział w działalności szpitala. Technologia ta daje nieograniczone możliwości rozwoju mikrochirurgii i wprowadza nasz Szpital do wysokospecjalistycznej medycyny. W ten sposób dołączyliśmy do najnowocześniejszych szpitali w Polsce. Mamy wysokiej klasy specjalistów, którzy szkolili się w najlepszych ośrodkach w kraju i zagranicą. Zakładamy, że to dopiero początek. Będziemy nadal dążyli do tego aby kompleksowo leczyć pacjenta i rozwijać w szerokim zakresie te techniki, które są małoinwazyjne. Skorzystają na tym wszyscy a przede wszystkim pacjent, ponieważ wypis jego ze szpitala nastąpi w jak najkrótszym czasie. Oprócz tego nasi pacjenci otrzymują nowoczesny sposób leczenia, którego do tej pory nie było w szpitalu”. – mówi Andrzej Mielcarek, dyrektor szpitala. I dodaje. –„Drugim punktem uroczystości było oddanie do użytku nowoczesnego tomografu komputerowego. Będzie to już drugi tego typu aparat w Szpitalu, a to powinno spowodować skrócenie kolejki pacjentów na badania. Jest to także istotne z uwagi na to, że badanie to stało się bardzo popularne. Ważne jest także to, aby posiadać nowoczesny tomograf, tak jak ten który zakupiliśmy, ponieważ ma to przełożenie na większe możliwości diagnostyczne i wykrycie mniejszych zmian, a to z kolei daje większe szanse na wyleczenie pacjenta. W tym momencie przypomina mi się pierwszy nasz tomograf komputerowy zakupiony przez Włochów 21 lat temu, który był szczytem techniki. Nie ma jednak porównania co do klasy i jakości tamtego aparatu w stosunku do obecnych tomografów jakie mamy w Szpitalu”. Nowy tomograf komputerowy umożliwia m.in. wykrycie i scharakteryzowanie małych zmian guzowatych i węzłów chłonnych ulegających jedynie dyskretnemu wzmocnieniu kontrastowemu; osiągnąć lepsze wyniki w zakresie badań jamy brzusznej; umożliwia wyjątkowo dokładne obrazowanie naczyniowe nawet przy małych stężeniach środka kontrastowego w naczyniach - szczególne znaczenie dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i serca; w badaniach serca daje możliwość lepszego radzenia sobie z efektem utwardzania wiązki i tzw. blooming artefact na uwapnionych blaszkach i stentach co daje lepszą możliwość oceny perfuzji i charakterystyki blaszki. 
Hybrydowa sala operacyjna została przygotowana i wyposażona dzięki środkom finansowym otrzymanym z Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2013-2016 w wysokości 1,5 mln. zł. oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który przeznaczył na ten cel ponad 1,4 mln. zł. Środki na dostosowanie sali operacyjnej pochodzą z budżetu szpitala. Całość inwestycji wyniosła ponad 3 mln. zł. Tomograf komputerowy zakupiony został z środków przekazanych na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w kwocie 2,5 mln. zł. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w wysokości ponad 1,2 mln. Łączny koszt zakupu aparatu wyniósł ponad 3,7 mln. zł. Jest to już drugi tego typu aparat diagnostyczny w szpitalu.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności