Oddział Ginekologiczno-Położniczy i Patologii Ciąży

Ilość łóżek: 68
Lokalizacja: II piętro, blok A i blok C

Inne informacje:

Oddział liczy 68 łóżek, w tym: ginekologia - 25, patologia ciąży - 15, położnictwo aseptyczne - 28.
Zakres działalności Oddziału obejmuje prowadzenie porodów fizjologicznych i patologicznych, w tym także porodów rodzinnych.

Wyposażenie Oddziału w najnowszy system nadzoru elektronicznego nad matką i płodem Monaco oraz pełna gotowość sali cięć cesarskich zapewnia bezpieczeństwo rodzącej i dziecku.

Przebywanie po porodzie matki razem z noworodkiem umożliwia nawiązanie prawidłowych więzi emocjonalnych pomiędzy nimi, a przy fachowej pomocy położnych, matka uczy się zasad prawidłowego karmienia piersią i odpowiedniej pielęgnacji dziecka.

Sala porodów rodzinnych umożliwia odbycie porodu w towarzystwie męża, w warunkach zbliżonych do domowych. Położnice mają możliwość stałych kontaktów z rodziną w przeznaczonej do tego sali odwiedzin. Mogą również przez całą dobę korzystać z połączenia telefonicznego.

Pododdział patologii ciąży przystosowany jest do leczenia wszelkich powikłań ciąży do najcięższych włącznie. Wyposażony jest w najnowocześniejszy system nadzoru umożliwiający całodobowe monitorowanie stanu płodu.
W pododdziale położnictwa i ginekologii septycznej hospitalizowane są pacjentki, u których wystąpiły infekcje w przebiegu ciąży lub połogu. Pododdział posiada własną salę porodową. Matki przebywają razem z dziećmi.

W pododdziale ginekologii aseptycznej prowadzona jest diagnostyka i leczenie zachowawcze oraz operacyjne wszelkich chorób narządu rodnego oraz schorzeń zapalnych poprzez operacyjne leczenie zaburzeń statyki (obniżenie i wypadanie), wysiłkowe nietrzymanie moczu, guzy przydatków, mięśniaki macicy, aż do radykalnych zabiegów operacyjnych w przypadkach nowotworów złośliwych. W najbliższym czasie przewidziane jest poszerzenie możliwości diagnostycznych i leczniczych o techniki endoskopowe - laparoskopię i histeroskopię.
Pracownia ultrasonograficzna Oddziału dysponuje nowoczesnym aparatem cyfrowym z kolorowym Dopplerem umożliwiającym dokładną diagnostykę zarówno przez powłoki brzuszne jak i przez pochwę.

Przy Oddziale funkcjonuje Szkoła Rodzenia, przygotowująca przyszłą matkę i ojca do odbycia porodu. Pacjentki mogą uzyskać porady ambulatoryjne w poradniach ginekologicznej, patologii ciąży, ginekologii dziecięcej, endokrynologii ginekologicznej i cytologicznej. Z usług Oddziału i poradni mogą korzystać kobiety z całego regionu niezależnie od tego, do jakiego szpitala zostały skierowane.

Lista rzeczy, które obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą do porodu:

Dokumenty:
• dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport)
• karta przebiegu ciąży

Wyniki badań:
• grupa krwi i czynnik Rh
• morfologia i badania moczu – ostatnie wyniki
• wyniki posiewu z przedsionka pochwy w kierunku nosicielstwa bakterii (paciorkowiec typu B)
• wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży
• inne istotne wyniki badań np. konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.

Do przyjęcia do porodu nie jest potrzebne skierowanie.

Lista rzeczy, które można mieć ze sobą podczas porodu i pobytu w oddziale.

Dla siebie:
• wygodna koszula do porodu oraz 2 koszule umożliwiające karmienie piersią
• szlafrok, klapki
• biustonosz do karmienia piersią
• dwa ręczniki (kąpielowy i zwykły)
• przybory toaletowe
• podkłady ginekologiczne
• woda mineralna niegazowana
• pomadka lub krem nawilżający usta
• skarpetki

Dla dziecka:
• 3 kaftaniki dla noworodka np. typu body lub 3 pary śpioszków, 3 koszulki
• 3 pieluszki tetrowe i paczkę jednorazowych
• dwie bawełniane czapeczki
• dwie pary skarpetek
• kocyk lub rożek

Wszystkie rzeczy (nawet nowe) powinny zostać uprzednio wyprane i dokładnie wypłukane.

Dla ojca (dotyczy porodów rodzinnych):
• buty na zmianę (klapki, kapcie)
• fartuch ochronny
• coś do jedzenia

Proszę pamiętać o :
• zmyciu lakieru u rąk i nóg (kolor płytki paznokciowej jest ważną informacją o Waszym zdrowiu)
• skróceniu paznokci - będzie Wam łatwiej pielęgnować dziecko
• pozostawieniu cennej biżuterii w domu
• usunięciu kolczyków (z języka, pępka itd.)