O krwi w Zamościu

22 stycznia br. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odbyło się spotkanie naukowo-szkoleniowe dla lekarzy specjalistów pt. „Zaburzenia hemostazy jako interdyscyplinarne wyzwanie”. Do Zamościa przyjechali wybitni specjaliści i autorytety w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.

Z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie przyjechała prof. Magdalena Łętowska z-ca dyrektora ds. transfuzjologii, prof. Jerzy Windyga kierownik Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych oraz dr n. med. Ewa Stefańska-Windyga kierownik Poradni Zaburzeń Hemostazy. Wykład wygłosił także prof. Piotr Paluszkiewicz kierownik Pododdziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego z V Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Przewodu Pokarmowego, Pododdziałem Chirurgii Jednego Dnia oraz Blokiem Operacyjnym w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
– „Pani prof. Łętowska przybliżyła nam aktualne zagadnienia dotyczące wskazań i powikłań po przetoczeniu składników krwi. Kolejnymi wykładowcami byli prof. Windyga, który zajmuje się bardzo poważnymi zaburzeniami krzepnięcia i leczenia pacjentów z takimi zaburzeniami oraz prof. Paluszkiewicz, który przybliżył nam problematykę ostrych krwotoków. Bardzo ciekawą formą wykładów, przedstawioną przez prof. Windygę i dr Stefańską-Windygę, było omówienie przykładów różnych przypadków chorobowych z udziałem lekarzy, którzy dokonywali wyboru najwłaściwszego leczenia. Wszystkie wymienione osoby są autorytetami w swoich dziedzinach.
Potwierdzeniem tego jest bardzo duże zainteresowanie ze strony lekarzy specjalistów zarówno ze szpitala „papieskiego” oraz Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Cieszę się także, że do Zamościa udało się zaprosić takie autorytety. Od koleżanek i kolegów lekarzy słyszałam wiele ciepłych słów po tym spotkaniu. A najważniejsze jest to, że skorzystają na tym nasi pacjenci ponieważ podwyższyliśmy swoją wiedzę w tych dziedzinach”. – mówi dr Elżbieta Tatarska kierownik zamojskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Po zakończonym spotkaniu zrodziła się myśl, aby tego typu spotkania odbywały się cyklicznie w szpitalu „papieskim” w Zamościu.