Obchody Dnia Transplantacji

W dniu 20 stycznia br. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odbyło się spotkanie opłatkowe osób po transplantacji i zaangażowanych w propagowanie dawstwa narządów z udziałem Ordynariuszem Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. bp. Marianem Rojkiem, dyrekcją szpitala i personelem medycznym. Spotkanie wpisuje się także w obchodzony 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Podczas spotkania osoby po przeszczepie serca i nerek opowiadały o swoich doświadczeniach po otrzymaniu „drugiego życia”, m.in.: Jan Malinowski, Patryk Koczyba, Tomasz Łomowski, Grażyna Majchrowicz, Iwona Szpinda, Bożena Garbata, Marzena Kołodziej, Barbara Ryś, Jerzy Dzik, Tomasz Weremczuk i Grzegorz Kozyra. Najmłodszym uczestnikiem spotkania była czteroletnia Emilka, która żyje dzięki przeszczepowi serca.
Do Zamościa przyjechały także osoby zaangażowane w propagowaniu transplantacji m.in. Alicja Chachaj - wolontariusz Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Aleksandra Tomaszek- koordynator ds. transplantacji dawców żywych Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie, Grażyna Płaszczewska - kierownik Banku Tkanek Oka w Lublinie, Małgorzata Borawska- regionalny koordynator ds. transplantacji ze szpitala PSK4 w Lublinie, Maria Kmicic- szpitalny koordynator ds. transplantacji ze szpitala w Krasnymstawie oraz Lucjan Gnyp - Dyrektor Bursy nr.1 w Zamościu, oraz wychowawcy i delegacja młodzieży.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Annę Gradziuk koordynatora ds. transplantacji naszego Szpitala.