Trendy w ochronie zdrowia

W dniach 20-21 września w Warszawie odbyło się III Forum Marketingu i Public Realtions w Ochronie Zdrowia. Głównymi tematami omawianymi na forum były, m.in.: trendy w marketingu i PR medycznym w Polsce i na świecie, rebranding (zmiana marki), pacjent w internecie oraz komunikacja w mediach elektronicznych, komunikacja wewnętrzna a zaangażowanie pracowników, zdobycie nowego pacjenta oraz o poszerzenie koszyka usług poprzez współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym, umacnianie pozycji konkurencyjnej i nowe możliwości dla placówek medycznych, jak pozyskać zagranicznych pacjentów - czyli promocja turystyki medycznej na rynkach europejskich, znaczenie pracy zawodowej (negatywne konsekwencje w postaci stresu zawodowego, wypalenie zawodowe jako pochodna stresu zawodowego), lekarze jako grupa szczególnie zagrożona (czynnik indywidualny i organizacyjny), pomoc na poziomie indywidualnym i instytucjonalnym.
Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się także z takimi narzędziami jak Corporate Identity - czyli silna osobowość placówki medycznej oraz Groupon jako nowatorskie narzędzie promocji usług medycznych. Drugi dzień forum zdominowany był tematami obejmującymi zagadnienie pacjenta, m.in.: pacjenci doby empowered, badanie satysfakcji pacjentów – czego oczekują pacjenci, co najczęściej doceniają, a z czego są niezadowoleni (praktyczna analiza wyników na podstawie badania PASAT w placówkach ochrony zdrowia). Wśród prelegentów wystąpili m.in.: prof. dr hab. Marta Anczewska (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Ada Kostrz-Kostecka (Europejskie Centrum Przedsiębiorczości), dr Paweł Sikora (Agencja Rozwoju Lokalnego), dr Rafał Mrówka (SGH w Warszawie), Ewelina Nazarko-Ludwiczak (Headlines Porter Novelli), Andrzej Warunek (Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie) i dr Rafał Staszewski (Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu). W forum uczestniczył Rzecznik Prasowy Szpitala. Red.