Transplantacja darem życia

„Transplantacja darem życia” - pod takim tytułem odbyła się konferencja poświęcona dawstwu organów, która miała miejsce 20 stycznia 2012 r. w sali Consulatus Zamojskiego Ratusza. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk medycznych, samorządowcy i młodzież szkolna.
Spotkanie poprowadził prof. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski, Ordynator Oddziału Nefrologii, Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych szpitala „papieskiego” w Zamościu. Podczas konferencji ks. Czesław Koraszyński, kapelan szpitala, odczytał wykład ks. abp. Wacława Depo na temat głosu Kościoła w sprawie transplantacji z perspektywy chrześcijańskiego personalizmu oraz nauczania Magisterium Kościoła: Jana Pawła II i Benedykta XVI. O poparciu Kościoła transplantologii mówił także ks. Jacek Kania, kapelan szpitala „papieskiego”. Obecny na konferencji był prof. Sławomir Rudzki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie. Przedstawił on uczestnikom spotkania uwarunkowania prawne i organizacyjne rozpoznawania śmierci mózgu i pobierania narządów. Interesujący wykład wygłosiła dr Elżbieta Tatarska, kierownik oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu, która zaznaczyła, że transplantologia zaczyna być popularna, m.in. przeszczep szpiku kostnego. W spotkaniu uczestniczyły też osoby, które żyją z przeszczepionymi organami Alina Grzeszczuk i Paweł Grzegórzko. Przedstawiły one jak zmieniało się ich życie po przeszczepie. Nad całością konferencji czuwała Anna Gradziuk, koordynator ds. transplantacji Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. Patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Zamościa.