Wykłady o transplantacji

17 listopada 2010 r. odbyła się druga edycja konferencji „TRANSPLANTACJA - JESTEM NA TAK. PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ”, zorganizowana dla nauczycieli biologii, wychowawców i katechetów.
Około 40 uczestników wysłuchało wykładów, nt.: Aspekty prawne i medyczne przeszczepiania narządów - Małgorzata Borawska, I Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie; Pobieranie i przeszczepianie narządów od dawców zmarłych i od dawców żywych - dr Jacek Furmaga, Adiunkt I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie; Wykorzystanie medyczne tkanek - mgr Grażyna Płaszczewska, Kierownik Banku Tkanek Oka w Lublinie; Transplantologia w nauczaniu Kościoła Katolickiego - ks. Jacek Kania - kapelan Szpitala im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu; Życie po przeszczepie – refleksje - Pacjentka po przeszczepie płuc Alina Grzeszczuk.
- Bardzo się cieszę, że po tej konferencji niemal wszyscy nauczyciele złożyli mi propozycję poprowadzenia spotkań z uczniami w ich szkołach, m.in. w Biłgoraju, Szczebrzeszynie, Łaszczowie, Gródku, Krasnobrodzie czy Żdanowie. Niektóre zaproszenia niestety będą musiały poczekać, ponieważ zainteresowanie transplantologią zyskuje coraz większe zainteresowanie. Chciałabym także powiedzieć, że w naszym szpitalu kolejny raz wykonane zostało skuteczne pobranie narządów. W październiku zostały pobrane nerki do przeszczepu od osiemnastoletniego mężczyzny. Biorcami byli pacjenci z Warszawy, 28 i 51- letni mężczyźni. Z informacji, które posiadam, pobrane narządy skutecznie podjęły pracę. – mówi Anny Gradziuk, koordynator ds. transplantacji naszego szpitala.
Organizatorem konferencji było Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, I Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie, Stowarzyszenie “Życie po przeszczepie”, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Centrum Organizacyjno- Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT i Bank Tkanek Oka w Lublinie. Współorganizatorem konferencji był Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.