Debata o sytuacji w ochronie zdrowia

5 listopada 2010 r. o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu odbyła się wojewódzka konferencja poświęcona tematyce ochrony zdrowia. Organizatorami spotkania był Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele środowisk akademickich i naukowych, ochrony zdrowia oraz samorządów.
Tematami spotkania była polityka zdrowotna Województwa Lubelskiego i współpraca organów założycielskich w kształtowaniu procesu dostosowania struktury samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej do potrzeb zdrowotnych mieszkańców Województwa Lubelskiego. Zgodnie z danymi przedstawionymi podczas konferencji, nakłady finansowe na ochronę zdrowia w ostatnich latach systematycznie rosną. – „Samorząd województwa przekazał w 2007 r. - 23 mln. zł., 2008 r. - 26 mln., 2009 r. – 49,5 mln. zł., a w 2010 r. aż 71,7 mln. zł. Należy zaznaczyć, że w roku bieżącym na same inwestycje i remonty samorząd przeznaczył ok. 54,8 mln. zł. Medycyna wykonywana w szpitalach w województwie lubelskim niczym nie różni się w standardach od innych ośrodków. Różnica niestety występuje w finansowaniu przez NFZ świadczeń medycznych wykonywanych w lubelskiem a innymi bogatszymi terenami kraju. Władze województwa zrobią wszystko co możliwe, żeby tą sytuację zmienić” – zapewnia Arkadiusz Bratkowski.
Dyrektorzy szpitali podnosili ciężką sytuację w ich placówkach związaną przede wszystkim z brakiem finansowania wszystkich świadczeń przez fundusz oraz brakiem perspektyw pokrycia wielomilionowych kwot powstałych w wyniku wykonanych świadczeń ponad kontrakt. Podczas spotkania członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, w imieniu marszałka województwa, wręczył podziękowania dyrektorom najlepszych szpitali Lubelszczyzny, według rankingu dziennika „Rzeczpospolitej”. Podziękowania otrzymał dyrektor naszego szpitala Andrzej Mielcarek oraz Dariusz Oleński z Białej Podlaskiej.