Dyskutowali o kondycji psychicznej człowieka.

„Zdrowie psychiczne - nasza wspólna sprawa” pod takim hasłem odbyła się 27 października 2010 roku w Zamościu konferencja naukowo-szkoleniowa. Głównym celem spotkania było przybliżenie założeń oraz stanu wdrażania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wszystkim środowiskom odpowiedzialnym za zdrowie publiczne, pomoc i zabezpieczenie społeczne.
Wśród prelegentów wystąpił lek. med. Artur Kochański, Klinika Psychiatrii w Lublinie oraz lek. med. Filip Kościuszko, NZOZ Centrum Zdrowia Psychicznego w Zamościu. Uczestnicy spotkania zapoznali się m.in. z realizacją programu w Województwie Lubelskim, mieście Zamościu i Powiecie Zamojskim. Nasz szpital reprezentowali lek. med. Marek Lipiec, z-ca dyr. ds. lecznictwa oraz Ryszard Pankiewicz, Rzecznik Szpitala.
- „Należy podpisać się pod tezą postawioną na konferencji, że sensowne wydaję się tworzenie oddziałów psychiatrycznych w szpitalach wielospecjalistycznych. Pacjenci mają zapewniony dostęp nie tylko do opieki psychiatrycznej ale także do istniejącej w szpitalu diagnostyki i opieki medycznej z różnych dziedzin medycyny. Najwyższa pora, aby zacząć myśleć i mówić o osobie chorej psychicznie jak o pacjencie chorym a nie obdarzonym „jakąś” wstydliwą ułomnością. Obecny szybki styl życia prowadzi do wypalenia zawodowego, konfliktów wewnętrznych i aby uspokoić zszargane nerwy warto odwiedzić psychologa lub lekarza psychiatrę.” - mówi Marek Lipiec.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wojewoda Lubelski – Genowefa Tokarska, Marszałek Województwa Lubelskiego – Krzysztof Grabczuk, Prezydent Miasta Zamość – Marcin Zamoyski, Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – Wacław Depo i Starosta Zamojski – Henryk Matej. Organizatorem spotkania był Prezydent Miasta Zamość oraz Zamojskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego.