Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią pod hasłem „Wspieranie matek to „bieg po złoto” – każdy wygrywa” trwa w „Szpitalu Papieskim” w Zamościu.
Akcja rozpoczęła się w dniu 26 maja w Dzień Matki o godz. 14.00 na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Patologii Ciąży. Na Oddział przyszły ośmiolatkowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu, które urodziły się w naszym Szpitalu. Odwiedzały Mamy i ich pociechy, składały życzenia, recytowały wierszyki oraz wręczały czerwone serduszka z napisem „Kocham Cię Mamo”. Mamy, które były bardzo mile zaskoczone tą wizytą, nie kryły wielkiego wzruszenia.
Światowe Tygodnie Promocji Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week, WBW) organizowane są na świecie od roku 1990. Inicjatorem jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action, www.waba.org.my), której pragnieniem jest, aby upowszechniać karmienie piersią, zwracać uwagę świata na ważne aspekty ekonomiczne, zdrowotne i obyczajowe, docierać do jak najszerszych kręgów społeczeństw. Obecnie tydzień jest obchodzony w około 120 krajach zarówno przez pracowników służby zdrowia, media, a także matki karmiące. Co roku WABA proponuje całemu światu hasło tygodnia. Ten szczególny tydzień rozpoczyna się 1 sierpnia i upamiętnia 01.08.1990 jako datę podpisania Deklaracji Innocenti; Florencja - w sprawie "Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią". Deklarację tę podpisało 29 krajów, w tym Polska. Tydzień promocji karmienia piersią jest organizowany od roku 1993 w Polsce. Ma już swoją tradycję. Czekają na niego pracownicy służby zdrowia, matki wychowujące małe dzieci oraz współpracujące z nami organizacje, instytucje i media. Co roku organizowane są konferencje, spotkania, konkursy oraz liczne akcje reklamowe i informacyjne. W Polsce od 2000 roku, ze względu na zbieżność Światowego Tygodnia z narodowymi rocznicami (1 sierpnia), obchodzony jest Polski Tydzień Promocji Karmienia Piersią pomiędzy Dniem Matki 26 maja a Dniem Dziecka 1 czerwca. Źródło: www.laktacja.pl

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SP Szpitala Wojewódzkiego
im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności