Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Ranking Rzeczpospolitej

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu zajął II miejsce w rankingu 100 najlepszych szpitali w Polsce dziennika „Rzeczpospolita”. Porównując do roku poprzedniego jest to awans o dwa miejsca. Jednocześnie szpital zajął I miejsce w rankingu najlepszych szpitali Województwa Lubelskiego.
Po raz drugi, w przygotowywanym rankingu; tzw. Złotej Setki „Rzeczpospolitej”, SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wyprzedził kliniki i szpitale z Lublina. W pierwszej dziesiątce rankingu, znalazły się trzy szpitale z Lubelszczyzny: nasz szpital na miejscu II, SP Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie na miejscu VI i SP Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie na miejscu VII.
Oficjalne ogłoszenie wyników rankingu, z udziałem m.in. wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Jerzego Henninga odbyło się 25 października w redakcji „Rzeczpospolitej”. Andrzej Mielcarek dyrektor naszego szpitala dwukrotnie odbierał z rąk ministra Jarosława Pinkasa dyplom i gratulacje za zajęcie II miejsca w rankingu 100 najlepszych szpitali oraz po raz trzeci za zwycięstwo w rankingu najlepszych szpitali w województwie lubelskim.
Ranking dla „Rzeczpospolitej” opracowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Centrum oceniało: zarządzanie szpitalem, jakość opieki, opiekę medyczną, jakość usług dla pacjenta, certyfikaty jakości zdobyte przez szpital, komfort pobytu pacjenta wniesione skargi.
Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów. Szpital, który zwyciężył w tegorocznej edycji rankingu otrzymał 921,74 punktów. Nasz szpital otrzymał 861,9 punktów. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 855,59 punktów, zaś dwa lata temu 752,41 punktów. Po raz drugi w rankingu oceniano monitorowanie zdarzeń niepożądanych, czyli np. komplikacji po podaniu leków, zastosowaniu znieczulenia i przeprowadzaniu transfuzji. Zdaniem ekspertów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy merytorycznie opracowują rankingi, zaostrza się konkurencja między szpitalami, a cała setka przesuwa się w punktacji do góry.
Cztery lata temu nasz szpital w rankingu „Rzeczpospolitej” zajął 4 miejsce, dwa lata temu został sklasyfikowany na miejscu 21, w ubiegłym roku ponownie uplasował się na miejscu 4.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności