Uruchomienie nowego tomografu komputerowego

Uroczystość uruchomienia tomografu komputerowego odbyła się w dniu 20 lipca br. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 mszą św. w kaplicy szpitalnej, której przewodniczył ks. biskup Wacław Depo ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. O godz. 13.00 w sali 211 Andrzej Mielcarek dyrektor Szpitala oraz Marek Figarski Kierownik Zakładu Radiologii powitali przybyłych gości. W uroczystościach wzięli udział min. Wojewoda Lubelski Wojciech Żukowski, vice-marszałek województwa Andrzej Olborski, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala Jacek Socha, radny sejmiku Krzysztof Rusztyn, Elżbieta Starosławska dyrektor Centrum Onkologii Ziemi lubelskiej. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele jednostek służby zdrowia, uczelni wyższych, mediów oraz pracownicy szpitala. Uroczystość zakończyła się symbolicznym przecięciem wstęgi na Zakładzie Radiologii oraz poświeceniem tomografu komputerowego przez ks. biskupa Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Modernizacja obejmowała przystosowanie pomieszczeń, zainstalowanie, uruchomienie i szkolenie personelu Zakładu Radiologii. Zmodernizowany sprzęt to 64-ro rzędowy tomograf spiralny. Umożliwia wykonywanie najszerszego zakresu badań jakie wykonuje się poprzez zastosowanie tomografu komputerowego na świecie. Dokupione zostały trzy stacje lekarskie diagnostyczne, które umożliwiają trzy wymiarową obróbkę obrazu (naczyń, serca, mózgu, jamy brzusznej, kończyn). Umożliwia badanie od wewnątrz np.: aortę i ocenę miażdżycy, a także wczesne wykrycie udarów mózgu.
Z tomografu będą mogli korzystać wszyscy pacjenci z terenu Zamojszczyzny.
Całość kosztów związanych z modernizacją to 4 019 635,43 zł. Zgodnie z uchwałą budżetową Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 19 marca br. Szpital otrzymał na ten cel 3 800 mln.
Umowa o modernizację tomografu komputerowego firmy GE model Sytec 3000i, pomiędzy Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu a firmą GE Medical Systems Polska Sp. z o o., została zawarta w dniu 9 czerwca br. Wybór najkorzystniejszej oferty dokonany został po przeprowadzonym postępowaniu w trybie zamówienia z wolnej ręki.

SPSzW im. Papieża Jana Pawła II
W Zamościu