2006-07-19 Wizyta w szpitalu w Diakonie

W ramach projektu "Wschodnio - Zachodnie spotkanie..." wspieranego przez Fundację Roberta Boscha oraz na zaproszenie Dyrekcji Szpitala Diakonie w Schwäbisch Hall w dniach 16 - 19 lipca 2002 roku złożyli wizytę Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu Andrzej Mielcarek i Dyrektor d/s Administracyjnych Roman Kapica.
Głównym celem wizyty było omówienie współpracy między dwoma szpitalami Zostaliśmy przyjęci po " królewsku". Sama wizyta była zorganizowana perfekcyjnie, a czas pobytu wykorzystany co do minuty.Kulminacyjnym punktem było przyjęcie nas przez Nadburmistrza Miasta Schwäbisch Hall. W czasie tych kilku dni zapoznaliśmy się z organizacją i funkcjonowaniem Szpitala Diakonie oraz zwiedziliśmy wszystkie jego istotne oddziały.
Zdobyliśmy cenne doświadczenia na temat sposobu funkcjonowania i pracy doskonale zorganizowanego szpitala. Padało mnóstwo pytań i odpowiedzi,którym nie było końca. W efekcie ustalono przede wszystkim kontynuację współpracy, a mianowicie wyjazd 10 pracowników "Papieskiego" Szpitala (dwóch chirurgów, dwóch radiologów, dwóch rehabilitantów, dwie pielęgniarki i dwie osoby z administracji) na trzytygodniowe praktyki do Szpitala Diakonie. W trakcie spotkania ustalono kooperację w zakresie:
Dostosowanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i pielęgniarzy do wymogów Unii Europejskiej w ramach projektu "Przygotowanie Polski do przystąpienia do Unii Europejskiej"
Minimalizacja bariery językowej
Propozycja czynnych praktyk lekarskich w Szpitalu Diakonie
Umożliwienie odbycia stażu lekarskiego dla absolwentów medycyny w Szpitalu Diakonie
Na zakończenie obie strony ustaliły na październik 2002 roku termin rewizyty Dyrekcji Szpitala Diakonie w Zamościu.