Zmarł Jan Zamoyski

W dniu 29 czerwca 2002r. zmarł w wieku 90 lat Jan Zamoyski, ostatni ordynat zamojski. Jan Zamoyski, urodzony 12 czerwca 1912 r., syn Maurycego i Marii z Sapiehów, był 16 ordynatem zamojskim. Żołnierz WP, w czasie wojny działał w konspiracji, w jego majątkach ukrywało się wiele osób poszukiwanych przez Niemców.
W 1950 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Wyrok uznano za nieważny dopiero w latach 90.
Jan Zamoyski był marszałkiem seniorem w Senacie I kadencji w latach 1991-93. Całe swoje życie działał na rzecz Zamościa, był m.in. honorowym prezesem Fundacji Szpitala Wojewódzkiego w Zamościu i jednym z inicjatorów nadania mu imienia Papieża Jana Pawła II. Ciało ostatniego ordynata spoczęło obok jego przodków w podziemiach Katedry Zamojskiej.