Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Zapraszamy Wcześniaki i ich Rodziny na wspólne świętowanie 17.11.2023 o godz. 12:00

Światowy Dzień Wcześniaka 2023

 

 

Zapraszamy Wcześniaki i ich Rodziny na wspólne świętowanie

17.11.2023 o godz. 12:00

do Sali Konferencyjnej na II piętrze (zaprowadzą Was nasze drogowskazy)

 

W ramach obchodów przewidujemy Bal Wcześniaka, pyszny tort oraz możliwość odwiedzenia stoisk warsztatowych:

- fizjoterapeuty

- doradczyń laktacyjnych

- doradcy chustonoszenia

- ratownika medycznego

- psychologa

- neurologopeda

 

Szacuje się, że co dziesiąte dziecko urodzone w Europie przyszło na świat przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży.  

By zwrócić uwagę na ten temat, 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W tym dniu podejmowane są akcje mające na celu podniesienie świadomości na temat porodu przedwczesnego oraz problemów wcześniaków i ich rodzin na całym świecie.

 

Z tej okazji Oddział Neonatologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła w Zamościu ja k co roku włączył się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka.

 

Wszystkim maluszkom i ich rodzinom życzymy dużo sił,  zdrowia i WYTRWAŁOŚCI!

Personelowi medycznemu dziękujemy za pracę i zaangażowanie przy leczeniu, a często ratowaniu życia dzieci!

 

Wcześniactwo nie jest chorobą, ale z jego skutkami wiele dzieci mierzy się przez całe życie. Opuszczenie inkubatora szpitalnego to dla wielu z nich dopiero początek tych zmagań.

 

Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest 10 skarpetek, czyli małe kroczki - malutka skarpetka, powieszona obok dziewięciu większych. Ten obraz przedstawia nam światowe statystyki przedwczesnych narodzin. Jedno na 10 dzieci jest wcześniakiem, choć w Polsce te liczby przedstawiają się nieco inaczej – co 14. dziecko rodzi się przed upływem 40. tygodnia ciąży. Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają specjalistycznej opieki szpitalnej, leczenia, a często wieloletniej rehabilitacji. Żeby dorównać swoim rówieśnikom, wcześniak musi włożyć w swój rozwój wiele wysiłku, a personel medyczny i rodzina muszą mu w tym towarzyszyć.

 

Kolejnym Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest kolor fioletowy, który jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Jest to kolor lubiany przez dzieci, kojarzony z ciepłem, radością i nadzieją, której tak bardzo potrzeba w kontakcie z wcześniakami. 

Pracownicy Oddziału Neonatologii  17 listopada zakładają coś fioletowego, wyrażając w tym drobnym geście solidarność z wcześniakami, ich rodzicami oraz opiekującymi się nimi lekarzami.

Powrót do listy

Polityka prywatności