Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego - czy jesteśmy bezpieczni ?

 

W związku ze spadkiem ilości zakażeń, hospitalizacji i zgonów spowodowanych SARS-CoV-2 z dniem 1 lipca 2023 zniesiono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego , wprowadzony 16 maja 2022r, który następował po stanie epidemii SARS-CoV2. Wcześniej 5 maja 2023 WHO ogłosiła koniec epidemii. Wirus zostanie z nami na długo, będzie zapewne dalej ewoluował.

W praktyce dla nas oznacza to m.in. zniesienie obowiązku noszenia maseczek w szpitalu, przychodniach i aptece oraz powrót zasad odwiedzin w szpitalu, jak przed epidemią.

Zatem od 1 lipca 2023r:

  • nie trzeba już zakładać maseczek w szpitalach, przychodniach, aptekach i innych placówkach medycznych, ale jeśli kierownik szpitala uzna, że jest to konieczne ze względów epidemiologicznych może wprowadzić taki obowiązek;

  • szczepienia przeciw COVID-19 nadal są bezpłatne dla wszystkich uprawnionych, ale nie można ich już jednak wykonać w aptekach. Rejestracja na szczepienie odbywa się na dotychczasowych zasadach;

  • certyfikaty, które zostały wystawione przed 30 czerwca 2023 roku, zachowują ważność,  od lipca nadal będą one wystawiane, ale systemem informatycznym będzie zarządzała Światowa Organizacja Zdrowia (dotychczas była to Komisja Europejska).

Równocześnie jednak obserwujemy od kilku miesięcy znaczny wzrost ilości zakażeń na grypę (w kwietniu ok. 500 tys) oraz infekcji bakteryjnych - zwłaszcza paciorkowcowych, w ilościach przekraczających ponad 3-krotnie ilości zakażeń w roku poprzednim. Patogeny te były z nami od dawna, obecnie obserwujemy znacznie większą ich ilość i dużą dynamikę zmian u chorych, często prowadzących do wystąpienia niewydolności wielonarządowej. Paciorkowce gr A Streptococcus spp wytwarzają wiele rożnych toksyn, które mogą doprowadzić do utraty wydolności narządów. Więcej również rejestrujemy przypadków boreliozy, w tym w województwie lubelskim.

Zatem dbajmy o siebie, przestrzegajmy podstawowych zaleceń higieny rąk, osłaniajmy się od nadmiernego słońca, uważajmy nad wodą.

Udanych wakacji bez infekcji  

Beata Dębicka

Specjalista chorób zakaźnych

Specjalista epidemiologii

 

Powrót do listy

Polityka prywatności