Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka

Wszystkim maluszkom i ich rodzinom życzymy dużo sił,  zdrowia i WYTRWAŁOŚCI!

Personelowi medycznemu dziękujemy za pracę i zaangażowanie przy leczeniu, a często ratowaniu życia dzieci!

         Wcześniactwo nie jest chorobą, ale z jego skutkami wiele dzieci mierzy się przez całe życie. Opuszczenie inkubatora szpitalnego to dla wielu z nich dopiero początek tych zmagań.

Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest 10 skarpetek, czyli małe kroczki - malutka skarpetka, powieszona obok dziewięciu większych. Ten obraz przedstawia nam światowe statystyki przedwczesnych narodzin. Jedno na 10 dzieci jest wcześniakiem, choć w Polsce te liczby przedstawiają się nieco inaczej – co 14. dziecko rodzi się przed upływem 40. tygodnia ciąży. Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają specjalistycznej opieki szpitalnej, leczenia, a często wieloletniej rehabilitacji. Żeby dorównać swoim rówieśnikom, wcześniak musi włożyć w swój rozwój wiele wysiłku, a personel medyczny i rodzina muszą mu w tym towarzyszyć.

Kolejnym Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest kolor fioletowy, który jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Jest to kolor lubiany przez dzieci, kojarzony z ciepłem, radością i nadzieją, której tak bardzo potrzeba w kontakcie z wcześniakami. Każdy z nas 17 listopada może założyć coś fioletowego, wyrażając w tym drobnym geście solidarność z wcześniakami, ich rodzicami oraz opiekującymi się nimi lekarzami. 

        W tym dniu wiele najważniejszych budynków całego świata podświetla swoje elewacje na fioletowo: od szpitali, przez urzędy, uniwersytety i centra handlowe, po takie budynki jak na przykład Empire State Building, Brama Brandenburska, Wieża Eiffla, a nawet wodospad Niagara! .W Polsce najbardziej znane podświetlane budynki to na przykład Pałac Kultury oraz Pałac Prezydencki w Warszawie, w Zamościu podświetlony jest Ratusz z kamienicami i Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II.

        Tradycyjne obchody Dnia Wcześniaka w naszym szpitalu to spotkania z rodzicami i wcześniakami, które po urodzeniu wymagały leczenia na naszym Oddziale Neonatologii, konferencje, wykłady dla rodziców, bale dla wcześniaków, zabawy z fizjoterapeutkami z Kangurkowa i z Pania Martą z Yamahy czy wieczorne, fioletowe spacery po Zamojskiej Starówce.

W nowej  COVIDOWEJ rzeczywistości, w jakiej się znajdujemy, te spotkania są niemożliwe, dlatego zapraszamy do wirtualnego świętowania tego wydarzeniu.

Personel Oddziału Neonatologii w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności