Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Uratuj życie lub zdrowie i zgłoś się na bezpłatne badania przesiewowe raka jelita grubego w szpitalu „papieskim”

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania po raku płuc i piersi. Liczba nowych zachorowań na raka w ciągu roku na 100000 mieszkańców wynosi obecnie 16000 (16%) i stale rośnie. Szacuje się, że za 10 lat osiągnie 25 %. Rak jelita grubego odpowiada za 12 % zgonów. U 30 % pacjentów poddanych badaniu wykrywa się polipy, czyli zmiany przednowotworowe, które usuwa się podczas kolonoskopii.

Kolonoskopię można wykonać w ramach "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego". Badanie i leki służące do przygotowania jelita są bezpłatne. W celu zapisania się na badanie należy zgłosić się do sekretariatu Zakładu Endoskopii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego.

Do badania kwalifikują się następujący pacjenci:
- wszystkie osoby w wieku 50-60 lat bez objawów raka jelita grubego,
- osoby w wieku 40-65 lat bez objawów, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego I stopnia z rakiem jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci),
- osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie z Poradni Genetycznej.

Szczegółowych informacji udziela oraz dokonuje zapisów na badania sekretariat Zakładu Endoskopii (parter) pod numerem: (84) 677 37 51 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Powrót do listy

Polityka prywatności