Obchody Dnia Transplantacji

24 stycznia 2014 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odbyło się spotkanie noworoczno-opłatkowe osób po transplantacji i pracowników szpitala z udziałem bp. Mariana Rojka Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego.
Wśród gości pojawili się m.in. Jan Statuch i Alicja Chachaj z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca z Zabrza. Na spotkanie przyjechało ponad 20 osób po przeszczepach narządów, m.in. serca i nerek. Jak podkreślił ks. bp. Marian Rojek ważny jest nie tylko dar samego siebie ale również informowanie o dawstwie narządów. Pasterz diecezji zaapelował, żebyśmy byli ambasadorami idei transplantacji.
- „Dzisiaj obchodzę rok po przeszczepie nerki. Nie do opisania jest uczucie bycia wolnym od ciągłych dializ. Cieszę się, że mogę normalnie żyć”. - mówi jedna z uczestniczek spotkanie. - „Miniony 2013 r. był dla nas bardzo pozytywny i nastraja nasz wielkim optymizmem na przyszłość. Odbyło się w naszym szpitalu trzy pobrania narządów. Z kolei pięciu naszych pacjentów dializowanych otrzymało nerki”. – mówi Anna Gradziuk koordynator ds. transplantologii.
Spotkanie wpisuje się w obchody Dnia Transplantacji obchodzonego 26 stycznia.