Certyfikaty Akredytacyjne wręczone

18 listopada 2013 r. w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego Zamojskiemu Szpitalowi Niepublicznemu oraz Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Certyfikaty wręczyli Cezary Rzemek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz dr Jerzy Hennig, Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy wraz z osobami towarzyszącymi odwiedzili nasz szpital przed uroczystością.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, w tym przedstawiciele organów założycielskich obu szpitali: w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego dr Tomasz Pękalski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Prezydent Miasta Zamość Marcin Zamoyski. Narodowy Fundusz Zdrowia reprezentował dr Krzysztof Tuczapski dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Andrzej Kowalik Z-ca Dyr. ds. Ekonomiczno-Finansowych. Na uroczystość przyjechali także m.in. przedstawiciele parlamentu, dyrektorzy szpitali, reprezentanci samorządów zawodowych lekarskich i pielęgniarskich oraz instytucji współpracujących ze szpitalami. Podczas uroczystości wykład pt.: „Po co jakość w systemie ochrony zdrowia” wygłosił dr n. farm. Jerzy Hennig. Następnie zostały wręczone Certyfikaty Akredytacyjne. Listy gratulacyjne na ręce szefów obu szpitali przekazali m.in. Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno-Koguc, Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Zając.
Mariusz Paszko, Prezes Zarządu Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o.
- „Jest dla nas wielką nobilitacją, że wspólnie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II wspólnie odbieraliśmy Certyfikat Akredytacyjny. Dla nas to moment szczególnie ważny w historii szpitala ponieważ otrzymujemy akredytację pierwszy raz. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom, którzy wnieśli swój wkład do zdobycia akredytacji. Mam nadzieję, że jest to początek drogi do uzyskania najwyższej jakości świadczonych usług w naszym szpitalu”.
Andrzej Mielcarek, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II Zamościu
- „Po raz pierwszy w historii naszego pięknego miasta wydarzyło się coś niebywałego. Dwa zamojskie szpitale wspólnie świętują otrzymanie akredytacji. Dla nas to już piąty certyfikat. Początek drogi wysiłku całego naszego zespołu rozpoczęliśmy w 2001 r. Początki nie były łatwe. Wdrażanie medycznych standardów światowych z jednej strony jest wyzwaniem i dobrodziejstwem dla pacjenta a z drugiej ogromnym wysiłkiem całego personelu, któremu oprócz codziennej pracy dochodzi jeszcze dodatkowe zajęcie pilnowania aby wdrożone zasady były realizowane. To nie jest proces łatwy i przyjemny. Wydaje mi się, że jednak już oswoiliśmy się po tych kilkunastu latach z zasadami czasami nawet banalnymi na pozór ale ważnymi dla pacjenta, np. czy działają żarówki bakteriobójcze?! Nie wyobrażamy sobie teraz, że nagle przestałyby istnieć standardy akredytacyjne. Doceniamy ogromy wkład zakresie podwyższania jakości w usługach medycznych Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Instytucja ta niczym NIK, ciągle nas kontroluje i wyznacza kolejne wyzwania. Chciałbym przy tej okazji bardzo podziękować Dyrektorowi Centrum i całemu zespołowi za wspaniała współpracę. Jednocześnie dziękuję wszystkim pracownikom naszego szpitala za trud podnoszenia jakości w opiece nad pacjentem. Szczególnie dziękuję Pani Pełnomocnik do spraw Jakości Urszuli Taczale, za nieustanny wysiłek i ciągnięcie nas wszystkich w tym procesie. Raz jeszcze dziękuję wszystkim i wyrażam nadzieję, że będziemy mimo trudności nadal podążać drogą jakości”.

SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu