Całodobowe lądowisko dla śmigłowców

Rozpoczęły się prace budowlane na dotychczasowym przyszpitalnym lądowisku dla helikopterów. Przedmiotem inwestycji jest wykonanie przebudowy istniejącego dziennego lądowiska śmigłowców dla SOR na lądowisko całodobowe. Szpital jest zobowiązany do posiadania takiego lądowiska zgodnie z wytycznymi rozporządzenia, które zakłada, że każdy szpital posiadający SOR ma obowiązek od 2014 roku posiadać całodobowe lądowisko dla helikopterów. Całość inwestycji to kosz ok. 680 tys. zł.
Przebudowa będzie obejmowała spełnienie wszystkich wymogów jakie ma posiadać lądowisko całodobowe, tj. wszystkie konieczne parametry, oświetlenie, zabezpieczenia ppoż. i bezpieczeństwa operacji lotniczych oraz transportu chorych i komunikacji. Wykonany zostanie m.in. demontaż płyt drogowych w granicach istniejącego ogrodzenia lądowiska, wykonanie podłoża pod płytę betonową powiększającą część betonową (TLOF) przyziemienia, montaż urządzeń lądowiska niezbędnych do lotów nocnych i częściowa naprawa oraz budowa drogi dojazdowej do lądowiska. Zakończenie robót budowlanych, jeżeli nie wystąpią niesprzyjające warunki atmosferyczne, zaplanowane jest na koniec tego roku. Najpóźniej obiekt będzie oddany do użytku w połowie przyszłego roku.
Obecnie resort zdrowia przygotował projekt zmiany w rozporządzeniu zakładającym wydłużenie terminu posiadania takiego lądowiska do końca 2016 roku. Do 12 listopada można zgłaszać uwagi w tym zakresie.