Pożar w szpitalu, bomba i ewakuacja

Pożar w szpitalu, podłożenie bomby,
zamachowiec (samobójca) i ewakuacja
pacjentów oraz pracowników!!!

Sceny niczym z sensacyjnego filmu rozegrały się 25 września br. w SP Szpitalu im. Papieża Jana Pawła II. Na oddziale szpitalnym na 4 piętrze wybuchł pożar. Z oddziału ewakuowano 20 pacjentów, w tym 3 trafiło na Oddział Chirurgii Ogólnej Onkologicznej a jeden pacjent z uwagi na doznane w trakcie ewakuacji urazy ortopedyczne został zabrany karetką pogotowia do Zamojskiego Niepublicznego Szpitala w Zamościu.
Jak się później okazało oddział podpaliła osoba próbująca wyskoczyć z 2 piętra szpitala. W trakcie negocjacji prowadzonych przez Policję osoba ta oznajmiła, że podłożyła ładunek wybuchowy na 2 piętrze w części administracyjnej szpitala. Pracowników administracji ewakuowano na zewnątrz budynku. Policja przeszukała całe piętro poszukując ładunku wybuchowego. Na całe szczęście podłożony ładunek był atrapą bomby. Zamachowiec mimo podjęcia próby samobójczej nie wyskoczył przez okno z 2 piętra budynku. Skutecznie został obezwładniony przez służby policyjne. Wszystkie czynności ratownicze trwały ok. 1,5 godziny. Cała akcja zakończyła się sukcesem!

Spokojnie to tylko ćwiczenia
Cała dramaturgia wydarzenia w dniu 25 września w szpitalu oparta była na scenariuszu przygotowanym w ramach specjalistycznego ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego realizowanego przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Głównymi celami było przećwiczenie zajęć teoretycznych w postaci treningu sztabowego, epizodów praktycznych realizowanych przez szpital, służby, inspekcje i straże. Ponadto, praktyczne działanie sił ratowniczych w obliczu likwidacji skutków zdarzeń kryzysowych oraz podsumowanie ćwiczenia.