Praca z pacjentem to piękny okres w pracy zawodowej

Dla pielęgniarek i położnych maj to miesiąc szczególny – 12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Dzień Położnej.
Zawód pielęgniarki i położnej odgrywa znaczącą rolę w zaspokajaniu zdrowotnych potrzeb społeczeństwa. Bez tych zawodów trudno wyobrazić sobie funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia. Dobrze funkcjonujący system ochrony zdrowia ma na celu wydłużenie trwania życia i jego dobrej jakości, a rola pielęgniarek i położnych jest tu ogromna.
Pielęgniarki i położne stają się coraz bardziej wykształcone, profesjonalne, wzbudzają szacunek pacjentów i środowiska medycznego. Potrafią rozpoznawać potrzeby społeczne, prowadzić edukację, działać na rzecz ludzi chorych, cierpiących, potrzebujących opieki i wsparcia. Opieka pielęgniarska to nie tylko całokształt zabiegów manualnych czy technicznych, ale cały obszar kontaktów międzyludzkich, wiedza, zdolność do podejmowania decyzji.
Współczesne pielęgniarstwo poza profesjonalizmem cechuje pełnienie służby społecznej o istotnym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia, dysponowanie zasobem wiedzy specyficznie pielęgniarskiej, podejmowanie badań naukowych, aktywne funkcjonowanie organizacji pielęgniarskich i zapewnienie wszechstronnej edukacji na poziomie akademickim.
Pielęgniarki i położne pracujące w naszym Szpitalu bardzo czynnie włączają się w proces leczenia pacjenta, zmierzając do zapewnienia człowiekowi coraz to lepszej pomocy w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia. Są bardzo aktywne zawodowo, budują pozycję udowadniając jak ważne w procesie leczenia jest pielęgnowanie. Temu ma służyć podnoszenie kwalifikacji, stałe doskonalenie zawodowe i ciągła aktualizacja wiedzy fachowej. Podkreśliłabym również ogromną wagę wartości moralnych, odpowiednie postawy, szacunek dla drugiego człowieka – zarówno pacjenta jak i współpracowników. Główne obowiązki wiążą się z pielęgnowaniem, ale nastąpiło poszerzenie roli zawodowej pielęgniarki i położnej. Nowoczesna aparatura, wzrastające wymagania pacjentów/rodzin, nowe akty prawne narzucające sposób postępowania to tylko nieliczne wymogi współczesności.
Pomimo chwil zwątpienia, wyczerpania fizycznego i psychicznego, czasami działań blokujących rozwój zawodowy realizują swoje plany. Opiekując się chorym, cierpiącym pielęgniarki wiedzą, że praca z pacjentem to piękny okres w pracy zawodowej, daje możliwość samorealizacji i jest siłą napędową w rozwoju zawodowym.
Ostatnie wydarzenia w pielęgniarstwie – zmiana Ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej dająca pielęgniarkom i położnym ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego przy wykonywaniu niektórych czynności, uprawnienia przysługujące w związku z podnoszeniem kwalifikacji, Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami mają na celu ułatwienie pielęgniarkom i położnym funkcjonowanie w systemie ochrony zdrowia. Czas pokaże czy są to uregulowania korzystne dla kadry pielęgniarek i położnych.
Niewątpliwie pielęgniarki i położne w Dniu Swojego Święta chciałyby być bardziej doceniane, pracować przy pomocy bezpiecznego sprzętu i mieć więcej środków do pielęgnacji pacjentów.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej
dla wszystkich pielęgniarek i położnych
życzę zdrowia, uznania ze strony przełożonych,
szacunku oraz satysfakcji zawodowej.

Teresa Wawryca – Kordulska
Pielęgniarka Naczelna