Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Ranking Rzeczpospolitej

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu najlepszym szpitalem w Polsce i Województwie Lubelskim według rankingu „Złotej Setki Szpitali” Rankingu Rzeczpospolitej !!!
Najlepszą placówką w kraju jest Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, który w tegorocznym rankingu szpitali dziennika „Rzeczpospolita” zajął najwyższe miejsce w kraju. W rankingu uczestniczyło 234. szpitali. Ranking dla „Rzeczpospolitej” opracowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Centrum oceniało m.in.: zarządzanie szpitalem, jakość opieki, opiekę medyczną, jakość usług dla pacjenta, certyfikaty jakości zdobyte przez szpital, komfort pobytu pacjenta i wniesione skargi. Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów. Nasz szpital zdobył 910 punktów (w ubiegłym roku 879,01).
W tegorocznym rankingu tzw. „Złotej Setki Szpitali” Rzeczpospolitej, oprócz zamojskiego szpitala uczestniczyły jeszcze inne szpitale z Lubelszczyzny. Najwyższą pozycję zajął Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Białej Podlaskiej na 4. miejscu w kraju, Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Lublina na 38., Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie 62., Szpital Powiatowy w Łęcznej na 80., SPZOZ w Hrubieszowie 86., Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej 87., SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim 88., Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie 99.
Po raz szósty w rankingu oceniano monitorowanie zdarzeń niepożądanych, np.: komplikacji po podaniu leków, zastosowaniu znieczulenia i przeprowadzaniu transfuzji. Zdaniem ekspertów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy merytorycznie opracowują rankingi, drugi rok z rzędu spada rentowność placówek służby zdrowia. Zaledwie 53 proc. szpitali, które wypełniły ankiety, wykazały w bieżącym roku przychody wyższe niż wydatki (rok temu było to 62 proc., a dwa lata temu 73 proc.). Jak zaznacza Centrum to wynik gorszej sytuacji NFZ w 2010 roku oraz tego, że Fundusz nie zapłacił za leczenie pacjentów ponad limit określony w umowach.
Nasz szpital w rankingu „Rzeczpospolitej” zajmował już, m.in.: dwukrotnie 4., 3. i 2. miejsce w kraju. W czterech edycjach (w latach 2006-2009) był sklasyfikowany jako najlepszy szpital na Lubelszczyźnie. W 2002 r. nasz Szpital został wyróżniony jako najlepszy w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności