Nowatorska operacja zaćmy

Nowatorska operacja oka w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
Po raz pierwszy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu w dniu 23.11.2009 roku została przeprowadzona operacja usunięcia zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki zwijalnej, torycznej.

Operacje tego typu wykonywane są w Polsce od niespełna roku, w niewielu ośrodkach. Tym samym nasz szpital dołączył do grona szpitali, w których wykonywane są operacje zaćmy z jednoczesną korekcją wady wzroku – astygmatyzmu (niezborności). Stosowanie soczewek wewnątrzgałkowych do operacji zaćmy mających jednocześnie możliwości korekcji skomplikowanych wad wzroku to najnowszy trend w mikrochirurgii oka.
Operacja wykonana była przez zespół operacyjny w składzie: operator – dr n. med. Waldemar Kędziora Ordynator Oddziału Okulistyki, asysta – dr Tomasz Bentkowski, instrumentariuszka – piel. Katarzyna Pachla. Niezbędne dodatkowe instrumentarium oraz samą soczewkę toryczną AcrySof Toric dostarczyła nieodpłatnie firma Alcon Polska Sp.z o.o.
W najbliższym czasie na Oddziale Okulistyki planowana jest kolejna nowatorska operacja zaćmy z wszczepem soczewki wieloogniskowej, która umożliwia ostre widzenie z każdej odległości. Pacjent po 50 roku życia po takiej operacji nie będzie musiał używać okularów do czytania jak to czyni większość osób w tym wieku.