Konwent Szpitali Zamojszczyzny

W Zamojskim Ratuszu 10 marca br. dyrektorzy ośmiu szpitali Zamojszczyzny podpisali porozumienie o utworzeniu Konwentu Szpitali Zamojszczyzny. Porozumienie powstało, aby m. in. poprzez „wypracowanie” wspólnej polityki zdrowotnej zapewnić spójność świadczeń medycznych w naszym regionie, promować usługi medyczne i szpitale, eliminować „białe plamy” w opiece zdrowotnej, prowadzić wspólną politykę kadrową, stworzyć lobby na rzecz powstawania i rozwoju nowych usług medycznych.
Konwent tworzą: Zamojski Szpital Niepubliczny, SP Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II, Szpital w Biłgoraju, Szpital w Hrubieszowie, Szpital w Krasnymstawie, Szpital w Szczebrzeszynie, Szpital Psychiatryczny w Radecznicy, Szpital w Tomaszowie Lub. Na Przewodniczącego Konwentu zebrani wybrali Krzysztofa Tuczapskiego Prezesa Zamojskiego Szpitala Niepublicznego, funkcję Wiceprzewodniczącego Konwentu powierzono Andrzejowi Mielcarkowi Dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Pierwszą sprawą, którą zajmie się Konwent Szpitali, będzie zebranie informacji o kadrach i stanie bazy łóżkowej szpitali wchodzących w skład Konwentu, po to, aby określić potrzeby placówek ochrony zdrowia Zamojszczyzny. Zgromadzenie tych informacji ułatwi szpitalom naszego regionu przygotowanie się do zapowiadanego przez Ministra Zdrowia utworzenia sieci szpitali publicznych. Inicjatorami utworzenia Konwentu Szpitali Zamojszczyzny byli Prezydent Zamościa i Prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.
W spotkaniu poprzedzający podpisanie porozumienia uczestniczyli również przedstawiciele samorządów, będących organami założycielskimi szpitali, które utworzyły Konwent oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Stanisław Gogacz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego poparł inicjatywę powołania Konwentu i zapowiedział, że jeśli ten pomysł się sprawdzić, to być może zostanie utworzony Konwent wszystkich szpitali Lubelszczyzny. Jak podkreślił Marszałek Gogacz sygnał wysyłany przez Konwent będzie o wiele silniejszy, niż pojedynczego szpitala. Z kolei Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa mówiąc o idei powołania Konwentu powiedział m. in., że lepiej, aby szpitale wspólnie zabiegały o środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia na polepszenie dostępności do świadczeń medycznych dla mieszkańców naszego regionu, niż między sobą konkurowały o te środki. Wszystkie samorządy poparły ideę powołania Konwentu Szpitali Zamojszczyzny.
Po podpisaniu porozumienia zebrani dyskutowali o aktualnych problemach placówek ochrony zdrowia, m. in. takich, jak odpływ wykwalifikowanych kadr, brak od 6 lat podwyżek wynagrodzeń w ochronie zdrowia.