I Rocznica Śmierci Jana Pawła II

Drugiego kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37 do Domu Ojca odszedł Patron Naszego Szpitala Ojciec Święty Papież Jan Paweł II. W niedzielę 2 kwietnia 2006 r. spotykaliśmy się w pierwszą rocznicę tego wydarzenia, aby uczcić Jego pamięć, rozmyślać o przesłaniu, które nam pozostawił i modlić o jak najszybszą beatyfikację Jana Pawła II.
Spotkaliśmy się w szpitalnej kaplicy na Mszy Świętej w tej intencji. Wierni wchodzący do kaplicy wpinali w klapy ubrań symboliczne białe wstążeczki. Mszę celebrował kapelan naszego szpitala ksiądz Czesław Szczerba, a uczestniczyli w niej przedstawiciele dyrekcji, pracownicy i pacjenci szpitala oraz mieszkańcy Zamościa.
W trakcie mszy modlitwę wiernych czytali pracownicy szpitala dr Barbara Mika i dr Wojciech Czochra. Udział w liturgii chóru „Rezonans” wzbogacił ją i nadał jej wyjątkowy charakter. Podobnie jak przedstawiony na zakończenie mszy montaż poetycko-muzyczny oparty na poezji Karola Wojtyły. Przygotowała go młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
Zakończenie Mszy Świętej było jednocześnie początkiem „Białego Marszu” w hołdzie Janowi Pawłowi II. Marsz wyruszył ze szpitalnej kaplicy szlakiem Papieskiej wizyty w Zamościu. Na jego czele kroczyli księża kapelani Czesław Szczerba i Andrzej Chmaj, dyrekcja, poczet sztandarowy oraz pracownicy szpitala. Z kaplicy uczestnicy marszu przeszli przed główne wejście do szpitala, pod tablicę z wizerunkiem Jana Pawła II, gdzie oczekiwały nieprzebrane tłumy mieszkańców Zamościa. Przed tablicą odśpiewano „Barkę” ulubioną pieśń Ojca Świętego. Sprzed szpitala „Biały Marsz”, w którym wtedy uczestniczyło już około 3 tysięcy osób wyruszył w drogę do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, kościoła przed którym podczas pobytu w Zamościu 12 czerwca 1999 r. Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą.
Na schodach tego kościoła uczestników marszu powitał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Śrutwa - Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Pod jego przewodnictwem uczestnicy marszu udali się w dalszą drogę do Zamojskiej Katedry. Tutaj Ordynariusz naszej diecezji odprawił mszę w intencji Jana Pawła II. Po mszy młodzież zaprezentowała wiernym montaż słowno-muzyczny „Mocni Nadzieją – Pamiętamy”. O godzinie 21–ej odbył się Apel Jasnogórski. W godzinę śmierci Ojca Świętego, o 21.37 rozległ się dźwięk dzwonów Zamojskiej Katedry, a wierni stawiali płonące znicze pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II.
W tym samym czasie, przy głównym wejściu do szpitala, przed tablicą z wizerunkiem Jana Pawła II spontanicznie zebrała się grupa pracowników szpitala i mieszkańców Zamościa, którzy odśpiewali Ojcu Świętemu „Barkę” i zapalali znicze przed tablicą z jego wizerunkiem.

Jerzy Zarębski