Wyprzedzanie raka

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, do realizacji: „Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego”. Program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia obejmuje wykonanie do końca bieżącego roku 250 badań kolonoskopowych u osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego. Badania będą wykonywać lekarze z Oddziału Gastroenterologi, Onkologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych oraz Oddziału Chirurgii.
Z badań mogą skorzystać: wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat, bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40 – 65 lat, bez objawów choroby, których najbliżsi krewni chorowali na nowotwór jelita grubego, oraz osoby w wieku 25 – 65 lat, pochodzące z rodzin z potwierdzoną przez Poradnię Genetyczną dziedzicznym nowotworem jelita grubego, nie związanego z polipowatością. Osoby, które należą do jednej z wymienionych grup, a chcą skorzystać z badania powinny się zgłosić do lekarza rodzinnego, gdzie otrzymają ankietę po przeanalizowaniu, której lekarz rodziny stwierdzi, czy dana osoba kwalifikuje się do badania. Kwalifikowanie do badań prowadzą także lekarze specjaliści. Warunkiem rejestracji na badanie jest wypełniona ankieta, z podpisem i pieczątką lekarza. Osoby zakwalifikowane powinny skontaktować się osobiście lub telefonicznie, z sekretariatem Oddziału Gastroenterologi, Onkologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych szpitala w celu ustalenia terminu kolonoskopii. Kontaktować się z sekretariatem można od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 14.00, tel. 084 677 –36 –30.

Jerzy Zarębski