Wizyta Prezesa NFZ

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller 14 września br. odwiedził nasz szpital. Przed wizytą w szpitalu, prezes wygłosił w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji wykład, w ramach prowadzonego przez uczelnię cyklu wykładów otwartych. W auli Collegium Novum WSZiA Jerzy Miller przedstawił wykład zatytułowany - „System opieki zdrowotnej z opieki z perspektywy ubezpieczyciela”. Po wykładzie, któremu przysłuchiwali się także przedstawiciele publicznej i niepublicznej służby zdrowia, odbyła się dyskusja na temat wykładu i problemów systemu ochrony zdrowia w Polsce. Następnie prezes spotkał się z dziennikarzami lokalnych mediów.
Wizyta Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w naszym szpitalu rozpoczęła się od spotkania z dyrekcją, przedstawicielami lekarzy, pielęgniarek, położnych i administracji szpitala. W trakcie trwającego prawie półtorej godziny spotkania prezes Miller powiedział m.in., iż w naszej służbie zdrowia nie będzie rewolucji, tylko ewolucja. Fundusz oceniał i analizował systemy opieki zdrowotnej funkcjonujące m. in. w USA, Anglii, Niemczech, Australii i wielu innych krajach świata pod kątem wprowadzenia zastosowanych tam rozwiązań w naszym kraju. Jednak w ocenie NFZ żaden z analizowanych systemów nie jest na tyle lepszy od naszego, aby kopiować go u nas. Mówiąc o tym, na co może liczyć służba zdrowia w przyszłych latach Prezes NFZ poinformował, że fundusz będzie poszukiwał świadczeniodawców gwarantujących najwyższy poziom usług. NFZ w przyszłości będzie preferował profilaktykę w stosunku do lecznictwa zamkniętego. Na preferencje finansowe funduszu w najbliższej perspektywie mogą liczyć rehabilitacja, kardiologia i opieka długoterminowa. Fundusz zamierza także doprowadzić do wyrównania w kraju dysproporcji w dostępności do lecznictwa specjalistycznego. Prezes Miller mówił również o potrzebie racjonalnego wykorzystywania środków przez służbę zdrowia, o nietrafionych inwestycjach aparaturowych, o tym, że szpitale tworząc oferty lecznicze powinny się uzupełniać, a nie konkurować. Zapowiedział, że wkrótce dojdzie do spotkania dyrektorów szpitali z województwa lubelskiego z kierownictwem Lubelskiego Oddziału NFZ, podczas którego przeprowadzone zostaną rozmowy o przyszłości służby zdrowia w naszym województwie jako sieci placówek. Pracownicy naszego szpitala postawili prezesowi Millerowi szereg pytań i przedstawili problemy, z którymi boryka się nasz szpital i jego poszczególne oddziały. Pytano o przyszłość kardiologii i kardiochirurgii, mówiono m. in. o problemie przerzucania przez lekarzy rodzinnych kosztów badań pacjentów na szpital, o podsyłaniu przez szpital niepubliczny cięższych przypadków do nas, o zbyt niskich kontraktach. Następnie Prezes NFZ odwiedził, oprowadzany przez ordynatorów, Pracownię Hemodynamiczną i Pododdział Intensywnej Terapii Oddziału Kardiologii, Oddział Kardiochirurgii, Oddział Neonatologii i Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Na zakończenie pobytu w szpitalu Jerzy Miller w szpitalnej księdze pamiątkowej zapisał następujące słowa – „Z podziękowaniem za opiekę nad naszymi ubezpieczonymi i gratulując poziomu usług”.

Jerzy Zarębski