Biała Niedziela w Grabowcu

W niedzielę 19 września 2004 r. w Grabowcu, w ramach „Białej Niedzieli”, z porad lekarzy specjalistów z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu skorzystało 333 mieszkańców gminy Grabowiec. Natomiast 127 osób wykonało pomiary poziomu cukru, ciśnienia, wagi i wzrostu.
W Zespole Szkół Podstawowych w Grabowcu 19 września br. Czynny były następujące poradnie i punkty pielęgniarskie: okulistyczne z lekarzami Arkadiuszem Dybcio i Piotrem Łukasikiem oraz pielęgniarką Aliną Lenard, onkologiczna z lekarzem Zofią Świtką i pielęgniarką Urszulą Taczałą, laryngologiczna z lekarzem Jerzym Derkaczem i pielęgniarką Barbarą Kolbus, diabetologiczna z lekarzem Elżbietą Kramarczuk, rehabilitacyjna z lekarzem Romanem Olszewskim i pielęgniarką Alicją Korzeniowską, ginekologiczna z lekarzem Barbarą Frydecką i położną Martą Gierek, kardiologiczna z lekarzem Bogdanem Obszańskim i pielęgniarką Marzeną Omelewską – Kowalczyk, neurologiczna z lekarzem Wiesławą Stępień – Wilczek i pielęgniarką Dorotą Soroką, urologiczna z lekarzem Dariuszem Dziubą i pielęgniarką Renatą Matysiak, badania USG wykonywał lekarz Tomasz Romanowicz z pielęgniarką Barbarą Seroką, badania EKG wykonywały technik Agata Kodeniec i pielęgniarka Agnieszka Pelc, pomiary ciśnienia, poziomu cukier, wagi i wzrostu przeprowadzały pielęgniarki Elżbieta Hałas i Barbara Kusiak – Kryk oraz położna Małgorzata Skiba. Nad stroną organizacyjną i sprawnym przebiegiem „Białej Niedzieli” czuwali Ewa Duma - zastępca naczelnej pielęgniarki szpitala i Ryszard Władyga - kierownik Działu Rozwoju Technicznego.
W ujęciu statystycznym „Biała Niedziela” w Grabowcu przedstawia się następująco: poradnie okulistyczne przyjęły - 67 pacjentów, poradnia rehabilitacyjna - 28 pacjentów, poradnia ginekologiczna - 28 pacjentek, kardiologiczna - 31 pacjentów, onkologiczna - 15 pacjentów, laryngologiczna - 51 pacjentów, diabetologiczna - 6 pacjentów, neurologiczna - 32 pacjentów, urologiczna - 27 pacjentów, wykonano 49 badań USG i 32 EKG. Punkty pielęgniarskie wykonały 127 pomiarów poziomu cukru i ciśnienia, udzielały porad i kolportowały materiały promujące zdrowy styl życia. Wiele z osób, którym udzielono porad w trakcie „Białej Niedzieli” skierowano do dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych szpitala.