XV-lecie Neurologii

20 listopada 2010 r. miała miejsce uroczystość jubileuszu 15-to lecia Oddziału Neurologicznego i Pododdziału Udarowego Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele kościoła, władz samorządowych, środowiska medycznego, zarządu szpitala na czele z dyrektorem Andrzejem Mielcarkiem, ordynatorzy, pracownicy oddziału i szpitala oraz instytucji współpracujących, m.in. prof. dr hab. n. med. Zbigniew Stelmasiak konsultant wojewódzki ds. neurologii, prof. dr hab. n. med. Andrzej Marchel z Kliniki Neurochirurgii SP Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie, Arkadiusz Bratkowski członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Tomasz Pękalski dyrektor lubelskiego oddziału NFZ oraz Andrzej Kowalik z-ca dyrektora, Bogdan Kawałko dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego UM (pełni jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala i Prezesa Fundacji Szpitala).
Spotkanie rozpoczęło się Msza Święta w kaplicy szpitalnej pod przewodnictwem ks. bp. Wacława Depo, Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego. Podczas uroczystości Ordynator Oddziału dr n. med. Ewa Wierzchowska- Cioch z Pielęgniarką Oddziałową Małgorzatą Wiater przedstawiły prezentację multimedialna “15 lat minęło ...”, podczas której uczestnicy spotkania zapoznali się z historią oraz stanem obecnym oddziału. Jak zaznaczyła dr Ewa Wierzchowska – Cioch w historii oddziału oprócz sukcesów bywały także smutne chwile. - “W dniu 6 października 2009 roku nagle i przedwcześnie odszedł od nas nieodżałowany kolega śp. dr Władysław Dołomisiewicz – twórca zamojskiej elektromiografii. W kwietniu 2010 roku po krótkiej i ciężkiej chorobie odeszła śp. dr Anna Łukowska, która była również wieloletnim pracownikiem Oddziału Neurologii w Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, a w ostatnich 2 latach również Oddziału Neurologii w Hrubieszowie. Nasi drodzy koledzy zawsze pozostaną w naszych sercach i głębokiej pamięci”. Ordynator podkreśliła także, że dotychczasowy rozwój i osiągnięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc i wsparcie Dyrekcji. – “Wieloletni Dyrektor Szpitala dr Andrzej Mielcarek z jednej strony wymaga bezwzględnej dyscypliny organizacyjno-finansowej, z drugiej zaś od dawna inwestuje w naszą wiedzę zawsze wspierając nasze plany rozwoju, a mamy ich jeszcze bardzo dużo”.- mówi dr Cioch. Po wystąpieniach okolicznościowych odbyła się sesja naukowa, której przewodniczyli prof. dr hab. n. med. Zbigniew Stelmasiak oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Marchel. Uczestnicy wysłuchali wykładów na temat: “ Postępowanie terapeutyczne w tętniakach mózgu” – prof. dr hab. n. med. Andrzej Marchel, Klinika Neurochirurgii, SP Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie; “Trudności terapeutyczne w profilaktyce udarów mózgu” – dr n. med. Anna Szczepańska-Szerej, Klinika Neurologii, SP Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie; “Padaczka – rozpoznawanie i leczenie” – dr n. med. Iwona Halczuk, Klinika Neurologii, SP Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie; “Wyzwania neurologii w XXI wieku” – dr hab. n. med. Konrad Rejdak, Klinika Neurologii, SP Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.