Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Ranking Rrzeczpospolitej

Szpital “Papieski” na podium “Złotej Setki Szpitali” w kraju Rankingu Rzeczpospolitej


Po ubiegłorocznym sukcesie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu w Rankingu Szpitali dziennika "Rzeczpospolitej”, w którym szpital zajął II miejsce wśród 100 najlepszych szpitali w Polsce, w tym roku szpital odniósł kolejny sukces i uplasował się kolejny raz na podium zajmując III miejsce. Jednocześnie szpital, tak jak w roku biegłym, zajął I miejsce w rankingu najlepszych szpitali Województwa Lubelskiego. W rankingu uczestniczyło 256 szpitali.
Po raz trzeci, w przygotowywanym rankingu; tzw. Złotej Setki “Rzeczpospolitej”, SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wyprzedził kliniki i szpitale z Lublina. W pierwszej dziesiątce rankingu, znalazły się dwa szpitale z Lubelszczyzny: nasz szpital na miejscu III oraz SP Szpital Kliniczny nr 4 w ublinie na miejscu VII. W dalszej kolejności znalazły się kolejne placówki z Lubelszczyzny: SP Szpital Kliniczny nr 1 na XI miejscu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Białej Podlaski na XIV oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie na XXV miejscu.
Oficjalne ogłoszenie wyników rankingu, z udziałem m.in. wiceministra zdrowia Marka Habera, prezesa NFZ Marka Paszkiewicza oraz dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Jerzego Henninga odbyło się 28 października w redakcji “Rzeczpospolitej”. Andrzej Mielcarek dyrektor naszego szpitala dwukrotnie odbierał z rąk ministra Habera i prezesa NFZ dyplom i gratulacje za zajęcie III miejsca w rankingu 100 najlepszych szpitali oraz za zwycięstwo w rankingu najlepszych szpitali w województwie lubelskim.
"- To kolejny wielki sukces, po tym jak w roku ubiegłym zajęliśmy drugie miejsce. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ogromny wysiłek i mrówcza pracy wszystkich pracowników w podnoszenie jakości oferowanych świadczeń medycznych w naszym szpitalu do standardów europejskich. To ich zasługa i to ich sukces. Cieszy bardzo tak wysoka pozycja naszego szpitala zwłaszcza, że rywalizacja szpitali w tym rankingu zdecydowanie się zaostrzyła i nie jest łatwo utrzymać się na wysokim miejscu, nie mówiąc już o jakimś awansie." - mówi Andrzej Mielcarek Dyrektor Szpitala.
Ranking dla “Rzeczpospolitej” opracowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Centrum oceniało m.in.: zarządzanie szpitalem, jakość opieki, opiekę medyczną, jakość usług dla pacjenta, certyfikaty jakości zdobyte przez szpital, komfort pobytu pacjenta i wniesione skargi.
Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów. Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które zwyciężyło w tegorocznej edycji rankingu, podobnie jak przed rokiem, otrzymało 891.92 punktów (dla porównania w roku ubiegłym było to 921,74 punktów). Nasz szpital otrzymał 858,65 punktów. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 861,9, dwa lata temu 855,59 punktów, zaś trzy lata wstecz 752,41 punktów.
Po raz trzeci w rankingu oceniano monitorowanie zdarzeń niepożądanych, czyli np. komplikacji po podaniu leków, zastosowaniu znieczulenia i przeprowadzaniu transfuzji. Zdaniem ekspertów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy merytorycznie opracowują rankingi, zaostrza się konkurencja między szpitalami. Pięć lata temu nasz szpital w rankingu “Rzeczpospolitej” zajął 4 miejsce, trzy lata temu został sklasyfikowany na miejscu 21, dwa lata temu ponownie uplasował się na miejscu 4. Dodajmy, że w 2002 r. nasz Szpital został najlepszym w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej.
Powrót do listy

Polityka prywatności