
Zespół Oceniający potwierdził, że „Szpital Papieski” jest placówką, która realizuje "10 Kroków do udanego karmieni piesia". Tym samym jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. W takiej placówce jest w pełni przestrzegany "Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece". Matki same mogą podjąć decyzję o karmieniu dziecka opartą na współczesnej wiedzy medycznej. - Zgłosiliśmy nasz Szpital do oceny pod kątem realizacji europejskich norm w listopadzie 2006 roku. Zgłoszenie to było poprzedzone wieloletnią pracą. Obecnie cały zespół medyczny prezentuje wysoki profesjonalizm realizując europejskie standardy opieki nad matkami i dziećmi.
W ramach podnoszenia wiedzy wszyscy pracownicy Oddziału Ginekologii, Położnictwa, Poradni Ginekologicznej i Oddziału Neonatologii, lekarze innych specjalności w tym anestezjolodzy oraz pracownicy Szpitala, którzy na jakimkolwiek etapie mieliby kontakt z przyszłymi oraz obecnymi matkami i ich dziećmi, uczestniczyli w cyklu szkoleń i ćwiczeniach praktycznych. Zajęcia prowadzone były przez konsultantów i doradców laktacyjnych. W jednym ze spotkań uczestniczyła także Pani prof. Krystyna Mikiel-Kostyra z Zakładu Zdrowia Publicznego i Poradni Zaburzeń Laktacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie- mówi lek. med. Hanna Orjanik.
Prace na oddziale dotyczące estetyki i wystroju oddziału przeprowadzone zostały przez pracowników szpitala. Projekty graficzne opracował pracownik naszego szpitala Bogdan Sarama, a nad merytoryczną poprawnością czuwała min. Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny Barbara Musiej położna z Traktu Porodowego, wspomagana przez Kazimierę Rogucką Oddziałową z Oddziału Położnictwa i Grażynę Strachotę Oddziałową z Oddziału Neonatologii. Na ścianach oprócz plakatów, obrazów promujących karmienie piersią znajdują się niezbędne informacje dla matek, np.: pozycje do karmienia piersią, oraz refleksje rodziców oczekujących na dziecko i z pierwszych chwil po urodzeniu dziecka.
Umożliwienie wprowadzenia idei „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, było możliwe dzięki zastosowaniu w naszej placówce systemu rooming-in, który umożliwia matce przebywanie w pokoju razem z dzieckiem od jego urodzenia przez całą dobę.
Komisja, która odwiedziła „Szpital Papieski”, wizytowała i oceniała pracę całego zespołu. Wizytatorzy przez cały czas pobytu przebywali na terenie Szpitala tj. 24 godz. na dobę. Ocenie podlegali pracownicy oraz warunki jakie spełnia szpital. Wizytatorzy spotykali się także z matkami, sprawdzając tym samym, jakość świadczonych usług medycznych.
Matki mogą także skorzystać z bezpłatnych porad laktacyjnych, które udzielane są w Poradni Neonatologicznej po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
Przy Oddziale działają Grupy Wsparcia Kobiet Karmiących, które udzielają porad wszystkim zainteresowanym matkom.
Numery telefonów pod które mogą dzwonić zainteresowane osoby: 084 677-33-61, 084 677 34 85. Telefony są dostępne przez całą dobę.
Idea "Szpitala Przyjaznego Dziecku" powstała z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Celem jest przywrócenie - w skali globalnej - prawidłowego sposobu żywienia dzieci. Każdy szpital na świecie odznaczony tym tytułem musi spełniać warunki zawarte w dokumencie znanym pod nazwą "Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią".
W Polsce taki sposób opieki nad matką i dzieckiem, który umożliwia karmienie naturalne, zapewnia godność kobiecie rodzącej i poprawia jakość opieki okołoporodowej jest promowany i wdrażany przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP), który organizuje szkolenia szpitali, zaopatruje je w materiały informacyjne i szkoleniowe, dokonuje ocen szpitali i nadaje im tytuły "Szpital Przyjazny Dziecku".