Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Szpital Przyjazny Dziecku

Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Neonatologii S.P. Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu w dniach 1-2 października br., przebywał Zespołu Oceniającego Szpitale z Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią który dokonał oceny czy wszystkie europejskie standardy i warunki zawarte w dokumencie znanym pod nazwą "Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią" spełnia „Szpital Papieski” w Zamościu. Mimo, że uzyskanie takiego statusu jest bardzo trudne i niewielu szpitalom udaje się uzyskać tytuł za pierwszym razem, nasz Szpital tego dokonał. Na 100 punktów możliwych do zdobycia, uzyskał maksymalną ocenę.
Zespół Oceniający potwierdził, że „Szpital Papieski” jest placówką, która realizuje "10 Kroków do udanego karmieni piesia". Tym samym jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. W takiej placówce jest w pełni przestrzegany "Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece". Matki same mogą podjąć decyzję o karmieniu dziecka opartą na współczesnej wiedzy medycznej. - Zgłosiliśmy nasz Szpital do oceny pod kątem realizacji europejskich norm w listopadzie 2006 roku. Zgłoszenie to było poprzedzone wieloletnią pracą. Obecnie cały zespół medyczny prezentuje wysoki profesjonalizm realizując europejskie standardy opieki nad matkami i dziećmi.
W ramach podnoszenia wiedzy wszyscy pracownicy Oddziału Ginekologii, Położnictwa, Poradni Ginekologicznej i Oddziału Neonatologii, lekarze innych specjalności w tym anestezjolodzy oraz pracownicy Szpitala, którzy na jakimkolwiek etapie mieliby kontakt z przyszłymi oraz obecnymi matkami i ich dziećmi, uczestniczyli w cyklu szkoleń i ćwiczeniach praktycznych. Zajęcia prowadzone były przez konsultantów i doradców laktacyjnych. W jednym ze spotkań uczestniczyła także Pani prof. Krystyna Mikiel-Kostyra z Zakładu Zdrowia Publicznego i Poradni Zaburzeń Laktacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie- mówi lek. med. Hanna Orjanik.
Prace na oddziale dotyczące estetyki i wystroju oddziału przeprowadzone zostały przez pracowników szpitala. Projekty graficzne opracował pracownik naszego szpitala Bogdan Sarama, a nad merytoryczną poprawnością czuwała min. Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny Barbara Musiej położna z Traktu Porodowego, wspomagana przez Kazimierę Rogucką Oddziałową z Oddziału Położnictwa i Grażynę Strachotę Oddziałową z Oddziału Neonatologii. Na ścianach oprócz plakatów, obrazów promujących karmienie piersią znajdują się niezbędne informacje dla matek, np.: pozycje do karmienia piersią, oraz refleksje rodziców oczekujących na dziecko i z pierwszych chwil po urodzeniu dziecka.
Umożliwienie wprowadzenia idei „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, było możliwe dzięki zastosowaniu w naszej placówce systemu rooming-in, który umożliwia matce przebywanie w pokoju razem z dzieckiem od jego urodzenia przez całą dobę.
Komisja, która odwiedziła „Szpital Papieski”, wizytowała i oceniała pracę całego zespołu. Wizytatorzy przez cały czas pobytu przebywali na terenie Szpitala tj. 24 godz. na dobę. Ocenie podlegali pracownicy oraz warunki jakie spełnia szpital. Wizytatorzy spotykali się także z matkami, sprawdzając tym samym, jakość świadczonych usług medycznych.
Matki mogą także skorzystać z bezpłatnych porad laktacyjnych, które udzielane są w Poradni Neonatologicznej po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
Przy Oddziale działają Grupy Wsparcia Kobiet Karmiących, które udzielają porad wszystkim zainteresowanym matkom.
Numery telefonów pod które mogą dzwonić zainteresowane osoby: 084 677-33-61, 084 677 34 85. Telefony są dostępne przez całą dobę.
Idea "Szpitala Przyjaznego Dziecku" powstała z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Celem jest przywrócenie - w skali globalnej - prawidłowego sposobu żywienia dzieci. Każdy szpital na świecie odznaczony tym tytułem musi spełniać warunki zawarte w dokumencie znanym pod nazwą "Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią".
W Polsce taki sposób opieki nad matką i dzieckiem, który umożliwia karmienie naturalne, zapewnia godność kobiecie rodzącej i poprawia jakość opieki okołoporodowej jest promowany i wdrażany przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP), który organizuje szkolenia szpitali, zaopatruje je w materiały informacyjne i szkoleniowe, dokonuje ocen szpitali i nadaje im tytuły "Szpital Przyjazny Dziecku".

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności