Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

WIELKI MAŁY CZŁOWIEK „Kolorem symbolizującym Światowy Dzień Wcześniaka jest fioletowy, charakteryzujący osoby wrażliwe, obdarzające innych całkowitym zaufaniem. A takie właśnie są wcześniaki”… .- 17 października Międzynarodowy Dzień Wcześniaka

 WIELKI MAŁY CZŁOWIEK

 

Kolorem symbolizującym Światowy Dzień Wcześniaka jest fioletowy, charakteryzujący osoby wrażliwe, obdarzające innych całkowitym zaufaniem. A takie właśnie są wcześniaki”…

.- 17 października Międzynarodowy Dzień Wcześniaka

 

Tego dnia Oddziały Neonatologiczne przyozdabiają się sznurem ze skarpetkami, które są znakiem rozpoznawczym obchodów Światowego dnia Wcześniaka na całym świecie. Skarpetki symbolizują stwierdzenie, że 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie – dlatego sznur 9 większych skarpetek i 1 malutkiej wśród nich ma być wizualnym zobrazowaniem tego faktu.

Ponadto, w ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka w wielu krajach kluczowe i najbardziej charakterystyczne budowle są podświetlone na fioletowo. W poprzednich latach fioletowe barwy przybrały takie budynki jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Empire State Building w Stanach Zjednoczonych i CN Tower w Kanadzie czy Wodospad Niagara, a w naszym mieście oczywiście najważniejszy budynek czyli Ratusz Zamojski i Szpital im. Papieża Jana Pawła II.

 

Rozmowa z Panią lek. med. Marzeną Słomian – Kierującą Oddziałem Neonatologi

 

Kolejny raz obchodzimy w naszym Szpitalu „Dzień Wcześniaka” czy pamięta Pani który to już raz?

 

- Dzień Wcześniaka w Zamościu obchodzimy od 2014 roku, najpierw było to podświetlenie Ratusza i Szpitala a od 2015 roku dodatkowo spotkania z wcześniakami i ich rodzicami w sali konferencyjnej w Szpitalu - były zabawy z dziećmi, wykłady dla rodziców, warsztaty, tort

 

I co to ma na celu?

- Celem tej akcji jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów dzieci urodzonych przedwcześnie oraz trudności z jakimi borykają się ich rodziny. Każde takie narodziny są zaskoczeniem dla rodziców oraz ogromnym wyzwaniem dla personelu medycznego. Tylko wtedy, gdy poród jest bezpieczny, a wcześniak ma zapewniona kompleksową opiekę, ma szansę przeżyć i zdrowo się rozwijać. Wcześniakom trzeba poświęcić mnóstwo uwagi – zarówno w trakcie porodu, jak i podczas późniejszej opieki. Przedwczesne porody są zawsze dla nas - lekarzy, położnych, pielęgniarek sytuacjami nieszablonowymi, charakteryzują się wieloma zmiennymi. Tu liczy się czas, bo od szybkich decyzji – lekarzy wielu specjalizacji – zależy życie człowieka.

 

Wcześniactwo? Co to takiego

Wcześniak to dziecko urodzone między 22, a 37 tygodniem ciąży. Oprócz długości trwania ciąży także masa ciała urodzonego dziecka ma ogromny wpływ na jego dobrostan.

Biorąc pod uwagę masę urodzeniową dziecka możemy wyróżnić 4 grupy wcześniaków: noworodki z niewiarygodnie małą masą ciała, która nie przekracza 750 g, noworodki z ekstremalnie małą masą ciała, która nie przekracza 1000 g, noworodki z bardzo małą masą ciała, która nie przekracza 1500 g, noworodki z małą masą ciała , która nie przekracza 2500g.

Wcześniactwo nie oznacza wykluczenie, wśród wybitnych postaci. Wcześniakami urodzili się m. in. Albert Einstein, Marek Twain, Stevie Wonder, Izaak Newton. Opieka nad wcześniakami wymaga cierpliwości i uczy pokory. Dla każdego rodzica pierwsze miesiące życia dziecka to ogromny stres i duże wyzwanie organizacyjne. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie muszą stawiać czoła często bardzo skomplikowanej rzeczywistości. Pojawia się wtedy wiele skrajnych ze sobą emocji. Opieka nad maluszkiem i odnalezienie się w nowej sytuacji może okazać się bardzo trudne. Nie każdy będzie potrafił poradzić sobie samodzielnie, co jest zrozumiałe. Dlatego bardzo ważne jest wzajemne zrozumienie i wsparcie.

 

Ile wcześniaków trafia na oddział w ciągu roku, jaki to jest procent z wszelkich dzieci w Szpitalu „Papieskim”?

W naszym szpitalu leczymy rocznie ok 120-140 wcześniaków, w większości są to dzieci urodzone powyżej 32 tyg. ciąży ale kilkoro rocznie mamy dzieci <32 tyg. ciąży. Stanowi to ok 11%wszystkich urodzeń, dlatego tak dużo, że Oddział Położniczy i Neonatologiczny są oddziałami III st. referencyjności i przesyłane tu są mamy zagrożoną ciążą z ościennych Szpitali ( Biłgoraj, Hrubieszów, Krasnystaw, Tomaszów Lub.).

Wcześniactwo jest poważnym problemem ogólnoświatowym. Każdego roku 15 milionów dzieci przychodzi na świat za wcześnie – z tego ok. 500 000 w samej Europie. W Polsce rodzi się ok. 300 000 dzieci rocznie, z czego ok. 7% przedwcześnie, a więc przed 37. tygodniem ciąży. Spośród wszystkich rodzących się w ciągu roku dzieci 5,5% ma masę poniżej 2,5 kg. W tym 0,46% to dzieci z masą 500-999g.

 

Czy znamy przyczyny porodów przedwczesnych ?

Istnieje cały szereg przyczyn wywołujących poród przedwczesny, jego etiologia nie zawsze jest znana, często wieloczynnikowa i wielu przypadkach niezależna od kobiety. Wśród przyczyn medycznych wyróżniamy m.in. infekcje wewnątrzmaciczne, choroby matki (takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca), zmiany patologiczne w łożysku, ciąża mnoga czy krwawienia w ciąży. Do przyczyn niemedycznych możemy zaliczyć głównie niski status socjoekonomiczny (niedożywienie, zaniedbania opieki prenatalnej), palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków.

 

Czy dzieci urodzone jako wcześniaki maja wspólne cechy?

Wcześniak to dziecko, które nie jest gotowe do samodzielnego życia poza łonem matki. Tuż po urodzeniu często konieczna jest specjalistyczna opieka medyczna na oddziale intensywnej terapii noworodków. Problemy zdrowotne częste u wcześniaków to:

 • Zaburzenia oddychania (bezdech wcześniaków, dysplazja oskrzelowo-płucna, zespół niewydolności oddechowej)

 • Zaburzenia termoregulacji

 • Nasilona żółtaczka

 • Krwawienia w mózgu dokomorowe i okołokomorowe,

 • Martwicze zapalenie jelit,

 • Niedokrwistość,

 • Przetrwały przewód tętniczy,

 • Przykomorowa leukomalacja,

 • Retinopatia wcześniaków,

 • Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej,

 • Zaburzenia słuchu,

 • Zakażenia lub posocznica noworodków

 • Trudności w karmieniu

 

Jak wygląda leczenie wcześniaka, co jest w nim najtrudniejsze i ile może trwać?

Wcześniaki wymagają wielospecjalistycznej opieki lekarskiej, wielu badań diagnostycznych ( z krwi, pracownianych, różnych zabiegów leczniczych (prowadzenia żywienia pozajelitowego oraz do żołądkowego i przez zgłębnik, prowadzenia terapii oddechowej). Czas leczenia jest zależny od dojrzałości noworodka, jego masy ciała i problemów z jakimi się rodzi bądź jakie pojawią się w trakcie hospitalizacji. Czasami mamy 2 kroki do przodu a później 5 do tyłu. Staramy się wypisać noworodka do domu w momencie gdy radzi sobie z utrzymywaniem stałej ciepłoty ciała, gdy umie ssać i przybiera na masie, gdy nie ma problemów oddechowych i gdy rodzice są gotowi do pełnej opieki.

Nasz najmniejszy pacjent to Emilka urodzona w 24 t.c. z masą ciała 700g długością 28cm, która była leczona 92 dni, był też Wojtuś 24 t.c. 700g36cm, Nikodem 25t.c./ 850g/33, Adrian 26t.c./980g/38cm, Franio 26/850/36 - najdłużej leczony pacjent bo 100dni, Ola 27t.c./790g/34cm, Zosia 28t.c./1000/39, Miłosz, Maja, Jan

 

Czyli na Oddziale Neonatologii musi pracować zróżnicowany pod względem specjalizacji personel?

Na naszym Oddziale pracuje na stałe 6 lekarzy specjalistów neonatologii, 1 lekarka rezydentka neonatologii, dodatkowo na dyżurach pracują 2 specjalistki neonatologii i 1 kardiolog dziecięcy. Ponadto ściśle współpracujemy z kardiologiem dziecięcym, okulistą, chirurgiem dziecięcym, neurologiem dziecięcym, laryngologami, radiologami, fizjoterapeutą, neurologopedą, ortopedą. Pacjentami zajmuje się 20 położnych i 7 pielęgniarek w większości są to specjalistki pielęgniarstwa neonatologicznego.

Po wypisie z Oddziału dzieci pozostają pod opieką poradni neonatologicznej.

 

Bardzo Dziękujemy za rozmowę i życzymy tylko szczęśliwych dni w pracy.

Powrót do listy

Polityka prywatności