17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka
„COVIDOWA” rzeczywistość, w jakiej się znajdujemy, nadal nie pozwala nam na powrót do dawnego świętowania Dnia Wcześniaka, dlatego zapraszamy do wirtualnych spotkań, refleksji, zdjęć, które związane są z wcześniakami.
Światowy Dzień Wcześniaka został ustanowiony w 2010r. W tym Dniu w wielu krajach najbardziej charakterystyczne i znane budynki podświetlone są na fioletowo.
Polska dołączyła do tej inicjatywy w 2012r. przez podświetlanie 17 listopada od godz. 18:00 Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Global Illumination Initiative, bo taki jest tytuł tego przedsięwzięcia, jest także realizowany w naszym mieście. Od 2014 roku każdego 17 listopada podświetlany jest na fioletowo Ratusz Miejski
oraz Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II
Wspomnienia z obchodów Dnia Wcześniaka w poprzednich latach „przed Covidem”
Zawsze było bardzo wesoło i hucznie, były wykłady, zabawy, torty, upominki. Przychodziło wielu gości zaprzyjaźnionych z naszym oddziałem, wśród nich dyrekcja, konsultanci, fizjoterapeuci, neurologopedka, Pani Marta z Yamahy, fotografowie i oczywiście najważniejsze osoby, bohaterowie - nasi Mali Wojownicy ze swoimi Rodzicami.
W tym roku jest skromniej, ale wszyscy pamiętamy o wcześniakach, solidaryzujemy się z nimi i z ich rodzinami.
Cieszymy się, że tym najmniejszym najbardziej bezbronnym możemy zaoferować immunoprofilaktykę bierną zabezpieczającą przed wirusem RS, która jest dostępna w ramach bezpłatnego programu lekowego. Mogą z niej skorzystać dzieci, które są najbardziej narażone na zakażenie i u których konsekwencje przebycia infekcji RSV są najcięższe. Są to:
- wcześniaki urodzone przed lub w 28. tygodniu ciąży, które nie ukończyły pierwszego roku życia w momencie podania 1. dawki leku;
- wcześniaki z dysplazją oskrzelowo-płucną, które nie ukończyły pierwszego roku życia w momencie podania 1. dawki leku;
- wcześniaki urodzone pomiędzy 29. a 32. tygodniem ciąży, które nie ukończyły 6. miesiąca życia w momencie podania 1. dawki leku.
- Immunoprofilaktyka to nie szczepienie, a więc po jej podaniu organizm nie wytwarza własnych przeciwciał, a ich czas działania i niszczenia wirusa jest ograniczony. Podane gotowe przeciwciała są obecne w organizmie dziecka przez ok 20-25 dni. Podanie jednej dawki leku nie zabezpieczy dziecka na cały sezon zwiększonej zachorowalności, a jedynie na 1 miesiąc. Dlatego konieczne jest podawanie większej liczby dawek profilaktyki w miesięcznych odstępach. Najlepiej, aby było to 5 dawek leku, a przynajmniej 3.
Wszystkim maluszkom i ich rodzinom życzymy dużo sił, zdrowia i WYTRWAŁOŚCI!
Personelowi medycznemu dziękujemy za pracę i zaangażowanie przy leczeniu, a często ratowaniu życia dzieci!