Szczepimy się
Szczepionka umożliwia przerwanie łańcucha zakażeń. Szczepiąc siebie chronisz nie tylko siebie, ale również osoby bliskie i tych, którzy nie mogą się zaszczepić. Im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym szybciej wirus zostanie zneutralizowany.
Najważniejsze informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień umieszczone zostały na stronie internetowej Szpitala. W specjalnej zakładce poświęconej szczepieniom przeciw COVID-19 znajdą Państwo, m.in. informacje:
- Jak zapisać się na szczepienie;
- Od kiedy można się zapisać;
- Gdzie będą realizowane szczepienia.
Dlaczego warto się zaszczepić?
Pokonanie epidemii koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie łańcucha zakażeń. Umożliwia to szczepionka. Każda osoba, która się zaszczepi chroni nie tylko siebie, ale również osoby bliskie i tych, którzy nie mogą się zaszczepić, np.: ciężko chorych i dzieci. Im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym szybciej wirus zostanie zneutralizowany. Aby osiągnąć odporność populacyjną (stadną) przyjmuje się, że powinno się zaszczepić 80% populacji.
Jak zapisać się na szczepienie?
- specjalna Infolinia NFZ - tel. 989
- Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl)
- punkt szczepień Szpitala – tel. 84 677 38 26 lub 797 593 175
Proces szczepień będzie oparty o automatycznie wystawione e-skierowanie w transzach zgodnych z etapami Narodowego Programu Szczepień dla poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. E-skierowanie nie będzie dystrybuowane do Pacjentów, będzie widoczne tylko dla osób obsługujących proces rejestracji poprzez Infolinię NFZ. E-skierowanie będzie ważne 60 dni. Dodatkowo również lekarze będą mogli wystawiać indywidualne e-skierowania, np. gdy ważność pierwszego skierowania minie lub osoba nie posiada numeru PESEL. Wystawienie e‑skierowania można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl) lub pod numerem specjalnej infolinii NFZ 989.
Nie trzeba posiadać numeru e-skierowania, aby umówić się na szczepienie - wystarczy znać swoje dane osobowe. Po pozytywnej rejestracji, pacjent otrzyma SMS z potwierdzeniem zapisu na szczepienie, terminem i adresem wybranego puntu szczepień.
W dniu poprzedzającym ustalony termin wizyty Pacjent otrzyma również wiadomość przypominającą.
Od kiedy można zapisać się na szczepienie?
Zapisy będą możliwe zgodnie z kolejnością szczepień w Polsce, którą określa Narodowy Program Szczepień. Aktualnie realizowany jest Etap „0”. Zgodnie z informacją Ministra Zdrowia zapisy seniorów na szczepienia przeciw COVID-19 realizowane w Etapie „1” odbędą się w dwóch fazach:
- od 15 stycznia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat oraz
- od 22 stycznia dla seniorów, którzy skończyli 70 lat.
Pozostałe osoby objęte Etapem „1” zostaną zarejestrowane w późniejszym terminie.
Już od 15 stycznia można zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla grupy, do której należy Pacjent, otrzyma on maila ze stosowną informacją.
Kolejność szczepień określona przez Narodowy Program Szczepień
Etap |
Kto może się zaszczepić? |
---|---|
Etap 0 |
|
Etap 1 |
|
Etap 2 |
|
Etap 3 |
|
Gdzie można się zaszczepić?
Szczepienia powszechne będą realizowane w przychodniach (POZ). Wybranych placówkach medycznych, szpitalach, szpitalach rezerwowych oraz gabinetach samodzielnych praktyk lekarskich.
W Narodowym Programie Szczepień weźmie udział także Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Aby zaszczepić się w Szpitalu należy podczas zapisu na szczepienie wybrać z listy placówek Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 realizowane są poprzez Internetowe Konto Pacjenta, specjalną Infolinię NFZ 989, w punkcie szczepień w Szpitalu oraz telefonicznie pod nr. tel. 84 677 38 28, 677 32 48 lub 797 593 175.
Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień punkt szczepień uruchomiony będzie w każdej gminie. Lista placówek wykonujących szczepienia jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien
Więcej informacji o Narodowym Programie Szczepień na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie oraz pod numerem (22) 62 62 989.