Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Październik miesiącem "różowej wstążki"

Podejmowane akcje mają one na celu zwiększenie dostępności badań oraz wczesnej wykrywalności choroby nowotworowej. Wszystkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia obejmujące m.in. samobadanie piersi należy konsultować z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Celem przedsięwzięcia jest budowanie świadomości istnienia nowotworów, przełamywanie tabu i nauka samobadania, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie. Znakiem solidarności z osobami chorymi i  ich rodzinami jest zakładanie tego dnia różowej wstążeczki.

„Miesiąc Świadomości Raka Piersi” w miesiącu październiku został ustanowiony po raz pierwszy w 1985 roku przez brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ogłosiła dzień 15 października „Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”. W tym dniu poruszane są tematy związane z profilaktyką raka piersi, jego diagnostyką  oraz nowoczesnym  leczeniem. Symbolem akcji jest „różowa wstążka”.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na raka piersi w 2016 roku stanowiła 23% zachorowań na nowotwory u kobiet w Polsce. W związku z przedstawionymi danymi ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworu. Zapobiegać chorobie można  poprzez kontrolowanie czynników ryzyka. W przypadku raka piersi  szczególną uwagę na swój stan zdrowia powinny zwrócić kobiety z grupy wysokiego ryzyka do których należą:
•    kobiety między 50 a 57 rokiem życia - należy pamiętać że szanse wystąpienia zwiększają się od 35 roku życia
•    kobiety u których wystąpiły zachorowania w rodzinie - stwierdzenie nowotworu piersi w najbliższej rodzinie zwiększa prawdopodobieństwo na zachorowanie
•    kobiety u których stwierdzono mutacje genetyczną  – stwierdzona mutacja w genie  BRCA 1 i /lub BRCA 2 zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi nawet do 90%. Mutację tego genu można stwierdzić na podstawie  prostego badania krwi.
•    kobiety u których występuje otyłość - ten czynnik ryzyka dotyczy zwłaszcza kobiet po menopauzie. Nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza równowagę hormonalną i w ten sposób sprzyja rozwojowi raka piersi.
•    kobiety stosujące złą dietę - badania wykazują, że u kobiet spożywające  więcej pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce oraz pijących alkohol, ryzyko raka piersi rośnie.
Oprócz czynników ryzyka ważnym elementem są również badania profilaktyczne do których należą: samobadanie piersi, USG oraz mammografia.
Samobadanie - jest podstawowym i elementarnym  badaniem pozwalającym na wykrycie zmian anatomicznych. Składa się ono z dwóch etapów oglądania stanu  piersi i badania „palpacyjnego” – przez dotyk.
USG piersi - jest metodą obrazową przy użyciu ultradźwięków którą poleca się do stosowania u kobiet pomiędzy 20 a 40  rokiem życia. Profilaktycznie USG piersi należy wykonać raz w roku. Szczególnym wskazaniem do tego badania mogą być: różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie występowały – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Jest to badanie które nie wymaga specjalnego przygotowania i najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Mammografia - jest to badanie rentgenowskie piersi, które obecnie jest najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala ono rozpoznać wczesne i niewielkie zmiany wielkości 2-3 mm, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego. Około 90-95 % zmian nowotworowych można wykryć podczas badania mammograficznego a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie wyleczalny.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Wśród wszystkich chorób nowotworowych – jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2014 r. zachorowania na nowotwory piersi stwierdzono u ponad 17  tys. kobiet (w woj. lubuskim u 146 kobiet). W tym samym roku z powodu  nowotworów złośliwych piersi zmarło prawie 6 tys. kobiet w kraju (w woj. lubuskim 446 kobiet). Na tę chorobę chorują jednak również mężczyźni – co roku odnotowuje się około 100 nowych pacjentów płci męskiej.
 

 

Powrót do listy

Polityka prywatności