
Badanie polega na precyzyjnym pobraniu wycinków podejrzanej tkanki w gruczole piersiowym w celu weryfikacji histopatologicznej. Wycinki mogą być pobierane ze zmian o wielkości ok. 0,50 cm. Ponadto, zastosowanie MBP może być wykorzystane do usuwania zmian guzowatych wielkości do 1,5 cm.
- „Mechanizm urządzenia składa się z elementu wytwarzającego próżnię oraz igły o średnicy od 20,8 do 28 mm. Igła zbudowana jest z tnącego mechanizmu rotacyjnego. Igła obraca się wokół własnej osi i „wsysa” odpowiednią ilość tkanki. Dla pacjentek jest ważne to, że zastosowanie tej metody polega tylko na jednym wkłuciu. Tym ta metoda różni się od biopsji cienko – i gruboigłowej. Często zdarzało się, że musieliśmy wykonać kilka wkłuć aby pobrać właściwy wycinek do dalszego badania. Badanie jest precyzyjne ponieważ nakłucie wykonywane jest po kontrolą mammografu lub USG.” – mówi dr n. med. Tomasz Romanowicz, z-ca ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Wskazaniami do wykonania badania są wszelkie guzowate zmiany o charakterze łagodnym (m.in. gruczolakowłókniaki) oraz złośliwym.