Mammotomiczna Biopsja Piersi

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu pacjentkom pobierane są wycinki z piersi jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych - Mammotomiczną Biopsją Piersi. Na Lubelszczyźnie to drugie takie urządzenie. W zamojskim szpitalu przebadano tą metodą już kilkanaście pacjentek. Koszt zakupu systemu to ok. 11 tys. zł. (bez igieł). Aparat został zakupiony ze środków własnych szpitala.
Badanie polega na precyzyjnym pobraniu wycinków podejrzanej tkanki w gruczole piersiowym w celu weryfikacji histopatologicznej. Wycinki mogą być pobierane ze zmian o wielkości ok. 0,50 cm. Ponadto, zastosowanie MBP może być wykorzystane do usuwania zmian guzowatych wielkości do 1,5 cm.
- „Mechanizm urządzenia składa się z elementu wytwarzającego próżnię oraz igły o średnicy od 20,8 do 28 mm. Igła zbudowana jest z tnącego mechanizmu rotacyjnego. Igła obraca się wokół własnej osi i „wsysa” odpowiednią ilość tkanki. Dla pacjentek jest ważne to, że zastosowanie tej metody polega tylko na jednym wkłuciu. Tym ta metoda różni się od biopsji cienko – i gruboigłowej. Często zdarzało się, że musieliśmy wykonać kilka wkłuć aby pobrać właściwy wycinek do dalszego badania. Badanie jest precyzyjne ponieważ nakłucie wykonywane jest po kontrolą mammografu lub USG.” – mówi dr n. med. Tomasz Romanowicz, z-ca ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Wskazaniami do wykonania badania są wszelkie guzowate zmiany o charakterze łagodnym (m.in. gruczolakowłókniaki) oraz złośliwym.