Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Ochrona środowiska w działalności Szpitala

Z mgr inż. Grażyną Kicińską, głównym specjalistą ds. ochrony środowiska z Działu Rozwoju Technicznego rozmawia Ryszard Pankiewicz

Zajmuje się Pani zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska w Szpitalu, na czym ta praca polega?
Szpital to przede wszystkim miejsce leczenia. Skuteczność i możliwość prowadzenia procesu leczenia nie zależy wyłącznie od wiedzy i umiejętności personelu medycznego. Elementy te muszą być wspierane odpowiednimi warunkami lokalowymi i technicznymi do wykonania diagnostyki i prowadzenia terapii oraz rehabilitacji. Z punktu widzenia technicznego, na prawidłowe warunki procesu leczenia składają się budynki, systemy zasilania i instalacje (elektryczna, wodna, c.o., parowa, sprężone powietrze, gazów medycznych, wentylacji, klimatyzacji ), urządzenia medyczne i inne urządzenia techniczne. Wszystkie te elementy w różnym stopniu oddziaływują na środowisko naturalne i w zależności od wielkości tego oddziaływania Szpital musiał uzyskać: pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z kotłowni, pozwolenie na wytwarzanie odpadów, pozwolenie na transport i zbierania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych i pozwolenia na pobór wód podziemnych. Określone w pozwoleniach dopuszczalne ilości emisji substancji, zanieczyszczeń, odpadów są wielkościami maksymalnymi, których przekroczenie powoduje naliczanie kar pieniężnych. Pozwolenia wydawane są zawsze na wniosek zainteresowanej strony (Szpitala) i wiążą się z określonymi opłatami skarbowymi.
Jakie obowiązki spoczywają po stronie Szpitala w zakresie ochrony środowiska?
- Na mocy obowiązującego prawa szpital jest zobowiązany do monitoringu i ewidencjonowania oddziaływania na środowisko, w zakresie: ilości i rodzaju wytworzonych odpadów w okresach miesięcznych, ilości zebranych w okresie miesięcznym zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych, ilości pobranej wody podziemnej w okresach dobowych, ilości spalonego miału w okresie dobowym, pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza 2 razy w roku w okresie letnim i zimowym. Po zakończeniu roku kalendarzowego Szpital przesyła odpowiednich organom ochrony środowiska sprawozdania o rocznych wielkościach w/ w oddziaływań. Zgodnie z obowiązującym prawem Szpital ponosi opłaty za korzystanie ze środowiska tj. za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza i pobór wód podziemnych.
Wyliczone za okresy półroczne opłaty wnoszone są na konto Urzędu Marszałkowskiego. Biorąc pod uwagę rok 2012 koszty te wyniosły 37 178 zł. Informacje o zakresie korzystania ze środowiska oraz związane z nią opłaty dotyczą wszystkich przedsiębiorców, w tym prowadzących prywatną praktykę lekarską. Wszystkie wymienione dane są przechowywane przez okres 5-ciu lat od zakończenia roku kalendarzowego, którego dotyczą.
W 2007 roku Szpitalu został wdrożony System Zarządzania Środowiskowego (SZŚ). Czy spowodowało to ułatwienie zarządzaniem tych procesów?
Wdrożenie systemu ułatwiło Szpitalowi uporządkowanie zagadnień związanych z jego oddziaływaniem na środowisko. Elementy działań Szpitala, które mają wpływ na środowisko, zgodnie z międzynarodową normą ISO 14001:2005, będącą podstawą dla wdrożenia SZŚ, są określone jako aspekty środowiskowe. Aktualnie na liście aspektów środowiskowych zidentyfikowanych w Szpitalu znajduje się 57 pozycji, z czego aż 36 pozycji dotyczy odpadów.
Pozornie wydaje się, że wszystkie odpady pochodzące z zakładów świadczących usługi medyczne są odpadami niebezpiecznymi. Biorąc pod uwagę ilości odpadów wytworzonych w Szpitalu w 2011r.tj.: niebezpieczne (w tym zakaźne) - 112 Mg i komunalne – 276 Mg, widać, że tylko 30% odpadów to odpady niebezpieczne wymagające specjalnych obostrzeń w postępowaniu z nimi.
Wprowadzone do stosowania w Szpitalu procedury postępowania z określonymi rodzajami odpadów (patrz strona intranetowa Szpitala w – Procedury, Dział Rozwoju Technicznego), w sposób jednoznaczny określają tryb postępowania z nimi w sposób uniemożliwiający przedostanie się ich do środowiska. Selektywna zbiórka surowców wtórnych (opakowań papierowych, plastikowych, szklanych i metalowych) wpłynęła na zmniejszenie ilości odpadów komunalnych. W 2009 r. Szpital wytworzył ich -395 Mg, a w 2011r. 276 Mg. Liczby wskazują na zdecydowane zmniejszenie ilości odpadów komunalnych, które trafiają bezpośrednio do środowiska poprzez umieszczanie ich na wysypisku w Dębowcu. Posiadacz odpadów może je przekazać wyłącznie podmiotom, które uzyskały zezwolenie właściwych organów na prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania odpadami. Szpital zawiera umowy tylko z firmami spełniającymi określone prawem wymagania. Z uwagi na rozległy temat dotyczący odpadów prowadzę cykliczne (raz w roku) szkolenia wewnętrzne w komórkach organizacyjnych szpitala pod kątem przybliżenia tematu gospodarki odpadami.
Jakie działania podjął szpital aby zminimalizować wpływ na środowisko?
Dla realizacji tego celu zrealizowanych zostało kilka projektów dotyczących termomodernizacji szpitala: wymiana stolarki okiennej, montaż instalacji solarnej o mocy 714 kW wspomagającej ogrzewanie ciepłej wody użytkowej i docieplenie budynków. Wykonanie powyższych działań doprowadziło do zmniejszenia zużycia energii cieplnej, zmniejszenia ilości spalonego miału a przez to mniejszą emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Kilka wskazówek dla postępowania zgodnego z ochroną środowiska:
  1. Staraj się segregować odpady i wrzucać je do odpowiednich pojemników - dajesz im szansę na przetworzenie. Ze 100 kg makulatury może powstać 90 kg papieru. W ten prosty sposób oszczędzasz lasy.
  2. Zużyte baterie wrzucaj do pojemników ustawionych w punktach ich sprzedaży.
  3. Przeterminowane leki umieszczaj w pojemnikach ustawionych w Aptekach.
  4. Butelki szklane możesz oddać w sklepie lub wrzucić do pojemnika na odpady szklane – szkło podlega w 100% recyklingowi.
  5. Zgniataj butelki i puszki przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady – zmniejszasz wielokrotnie ich objętość.
  6. Kupuj towary, które posiadają opakowania wielokrotnego użytku.
  7. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przekazuj do punktu zbiórki lub przekaż sprzedawcy podczas zakupu nowego sprzętu.
  8. Zwróć uwagę na to, czy potrzebujesz tak silnego strumienia wody, czy nasz szczelne krany i pamiętaj, że branie prysznica wymaga dużo mniej wody, niż kąpiel w wannie.
  9. Palenie odpadów plastikowych powoduje poważne skażenie powietrza trującymi substancjami.
  10. Nie marnuj wody, oszczędzaj energię, segreguj odpady.

    1. NA OCHRONIE ŚRODOWISKA TWOJE ZDROWIE ZYSKA
Powrót do listy

Polityka prywatności