Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Dzień Chorego

12 lutego w Naszym Szpitalu był obchodzony Światowy Dzień Chorego. O godz. 13.00 w Kaplicy Szpitalnej została odprawiona uroczysta Msza święta celebrowana przez J.E. ks. Mariana Rojka Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Pasterz Diecezji, tak jak w latach poprzednich, odwiedził chorych na oddziałach. Światowy Dzień Chorego obchodzony już od 20 lat w dniu 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowiony został 13 maja 1992 roku przez Papieża Jana Pawła II.
W bieżącym roku przeżywamy Światowy Dzień Chorego, którego hasłem są słowa kończące przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie : „Idź, i ty czyń podobnie” (Łk 10, 37). Papież Benedykt XVI w specjalnym orędziu napisał: „Dzień ten jest dla chorych i pracowników służby zdrowia, dla wiernych chrześcijan i dla wszystkich osób dobrej woli „owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, aby rozpoznali w chorym bracie święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości" (Jan Paweł II, List ustanawiający Światowy Dzień Chorego, 13 maja 1992 r. Pan ukazuje, jaka winna być postawa każdego Jego ucznia w stosunku do innych, zwłaszcza do potrzebujących opieki. Chodzi mianowicie o to, by czerpać z nieskończonej miłości Boga – utrzymując z Nim silną relację w modlitwie – siłę do tego, by na co dzień troszczyć się konkretnie, na wzór Miłosiernego Samarytanina, o osoby zranione na ciele i na duchu, proszące o pomoc, także gdy są to osoby nieznane i pozbawione zasobów”.
Odnosi się to nie tylko do pracowników duszpasterstwa i służby zdrowia, ale wszystkich, również samego chorego, który może przeżywać swoją kondycję w perspektywie wiary: „Nie unikanie cierpienia ani ucieczka od bólu uzdrawia człowieka, ale zdolność jego akceptacji, dojrzewania w nim prowadzi do odnajdywania sensu przez zjednoczenie z Chrystusem, który cierpiał z nieskończoną miłością (Enc. Spe salvi, 37).
Warto zwrócić uwagę w papieskim orędziu na zachętę aby w przeżywanym Roku Wiary, „wzmóc diakonię miłości w naszych wspólnotach kościelnych, tak by każdy stał się miłosiernym samarytaninem dla drugiego, dla człowieka, który jest obok nas”. Papież wskazuje na osoby które, pomagały osobom chorym doceniać wartość cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej, aby były przykładem i przynaglały innych”. Do nich należały min: Św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza, Sługa Boży Luigi Novarese, Sługa Boży Luigi Novarese. Swego rodzaju wzorem do naśladowania dla tych, którzy posługują chorym jest bł. Matka Teresa z Kalkuty ona: „rozpoczynała zawsze swój dzień od spotkania z Jezusem w Eucharystii, a później wychodziła z różańcem w ręku na ulice, by spotkać Pana obecnego w cierpiących – w szczególności w tych „nie chcianych, nie kochanych, nie leczonych". Ojciec św. Benedykt XVI prosi wszystkich, którzy się pochylają się nad tajemnicą ludzkiego cierpienia „Oby wzrastała w nich świadomość, że przyjmując z miłością i wielkodusznie każde ludzkie życie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono wątłe lub chore, Kościół realizuje każde ludzkie życie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono wątłe lub chore, Kościół realizuje zasadniczy wymiar swego posłannictwa" .

Modlitwa za chorych:

Jezu pełen miłosierdzia i dobroci
dla dźwigających krzyż choroby,
starości lub niepełnosprawności,
obdarz swoją łaską i błogosławieństwem
wszystkich cierpiących oraz tych,
którzy im pomagają i leczą.
Umacniaj wiarę w sercach
doświadczanych bólem i samotnością.
Spraw, aby chorzy z nadzieją oczekiwali
ulgi w cierpieniu i pociechy.
Udziel im łaski głębokiej radości,
pokoju serca i odwagi,
by dźwiganie krzyża było dla nich
czasem wzrastania w wierze
i chrześcijańskiej nadziei.
Chroń nas wszystkich przed rezygnacją
i zwątpieniem w miłość Bożą.
Tobie cześć i chwała,
przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

Ks. Jacek Kania
Kapelan szpitala

Powrót do listy

Polityka prywatności