Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Wiertłem w tętnicę

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wdrożono nową metodę poszerzania tętnic wieńcowych z użyciem systemu rotablacji. Przewiercanie się przez tętnice, na tym polega zastosowanie rotablacji, wykonane zostało podczas odbywających się warsztatów kardiologicznych w dniach 25-26 stycznia na Oddziale Kardiologicznym. Na zaproszenie ordynatora Oddziału dr hab. Andrzeja Kleinroka, warsztaty poprowadził jeden z najlepszych specjalistów z tej dziedziny dr Mirosław Ferenc z Kliniki Kardiologicznej w Bad Krozingen (Niemcy), który posiada prawo nadawania międzynarodowych certyfikatów do wykonywania zabiegów rotablacji. W warsztatach uczestniczyli medycy Szpitala „Papieskiego” oraz kardiolodzy z Województwa Lubelskiego, Podkarpackiego i Mazowieckiego.
Rotablacja jest metodą stosowaną już w Polsce, jednak liczba ośrodków wykonujące tego typu zabiegi jest niewielka, ponieważ wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale co najważniejsze, specjalistów posiadających kwalifikacje i doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. W wyniku zastosowania tej metody należy użyć stenty pokrywane lekiem antyproliferacyjnym, które minimalizują ryzyko restenozy po zabiegach rotablacji.
Do zabiegu rotablacji kwalifikowani są pacjenci, których naczynia wieńcowe są mocno uwapnione i zwłókniałe, co skutkuje brakiem możliwości poszerzenia z zastosowaniem balonów. Przy takich zmianach chorobowych niemożliwe jest rozprężenie balonów w tętnicy.
Szpital wyposażony został w specjalny system do przezskórnej aterektomii rotacyjnej, który złożony jest z konsoli sterująco-napędowej, specjalnego typu prowadników i borów diamentowych o różnej średnicy. Po wprowadzeniu prowadnika do zwężonego naczynia , wprowadza się wirujące wiertło z prędkością od 160 000 -170 000 obr/min, które udrażnia naczynie z blaszki miażdżycowej. Po zastosowaniu rotablacji i powiększeniu zwężenia naczynia możliwa jest angioplastyka z wykorzystaniem stentu.
Przez przeprowadzenie zabiegu rotablacji w Naszym Szpitalu Oddział Kardiologii dołączył do grona tych nielicznych placówek w kraju, które takie zabiegi wykonują. Pacjenci kardiologiczni otrzymali tym samym dostęp do nowoczesnej metody stosowanej na całym świecie w najlepszych placówkach kardiologicznych.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności