Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Zakład Radiologii ucyfrowiony

Cyfrowy kompleks radiologiczny na najwyższym poziomie


Kolejny duży projekt z dofinansowaniem w ramach RPO został zrealizowany w szpitalu „papieskim”. Inwestycja wdrożenia systemu cyfrowego zapisu i archiwizacji medycznych danych obrazowych otrzymała dofinansowanie w wysokości ok. 3,7 mln. zł. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt projektu ok. 4,4 mln. zł. Wykonanie tego przedsięwzięcia, to kolejny etap w stworzeniu w naszym szpitalu kompleksu radiologicznego, który standardem dorównuje innym nowoczesnym ośrodkom tego typu w kraju. W ramach realizacji projektu:
1. wdrożono jeden system radiologiczny umożliwiający ocenę, przetwarzanie i archiwizację wyniku badań rentgenowskich pozyskanych w postaci cyfrowej, z możliwością dystrybucji na oddziały szpitalne oraz poradnie.
2. zakupiono i zainstalowano dwa kompletne stanowiska opisowo-obrazowe wyposażone w stacje diagnostyczne dedykowane do mammografii, zaś pozostałych osiem stanowisk zostało zmodernizowanych (razem 10 stanowisk).
3. zakupiono aparat cyfrowy mammograficzny wraz z systemem kontroli jakości, aparat rentgenowski przyłóżkowy wraz z systemem kontroli jakości oraz multidiagnostyczny aparat rentgenowski fluoroskopowo-angiograficzny. Badania diagnostyczne wykonywane pacjentom będą świadczone na najwyższym poziomie.
4. zakupiono ogólnodiagnostyczy czytnik płyt obrazowych i cyfrowe kasety obrazowe w pełnym zakresie formatów do aparatu rentgenowskiego jezdnego oraz kamery do wydruków filmów ogólnodiagnostycznych i mammograficznych w technologii suchej. Wyposażenie to, po zintegrowaniu z wysokospecjalistycznym sprzętem medycznym, umożliwi pełne wykorzystanie możliwości diagnostycznych mammografu i aparatów rentgenowskich
Technologie przewidziane jako wiodące dla wybranego sprzętu celem realizacji projektu zostały wybrane ze względu na swoją innowacyjność, a także dlatego, iż promują technologie optymalne i sprawdzone na światowym rynku. Technologie te spełniają normy ochrony środowiska oraz w istotny sposób ograniczają dawkę promieniowania przyjmowana przez pacjenta w trakcie badania w porównaniu z analogowym sprzętem diagnostycznym. – „Radiologia cyfrowa wyprzedza w tej chwili inne działy medyczne o ok. 6-7 lat, w zależności od dziedziny. Mamy do czynienia z technologią, która pozwala nam zobaczyć wnętrze pacjenta w takim rozmiarze, że dochodzi do sytuacji kiedy zastanawiamy się nad tym jak zinterpretować dane, tzn. czy mamy do czynienia ze zjawiskiem patologicznym czy fizjologicznym. W tym procesie ważne jest posiadać dobrze wyszkolony i doświadczony zespół specjalistów. Obecnie w zakładzie pracuje 8 lekarzy i 6 rezydentów. Przy czym należy podkreślić, że ciągły proces podnoszenia kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach, sympozjach czy stażach w kraju i za granicą powoduje, że 2 lub 3 lekarzy w zakładzie jest nieobecnych. Mamy bardzo dobrych specjalistów z długoletnim doświadczeniem, dlatego każdy pacjent może czuć się bezpiecznie, ponieważ będzie dobrze zdiagnozowany”. – mówi lek. med. Jerzy Pokryszka, kierownik Zakładu Radiologii. Szpital już posiada nowoczesny 64-ro rzędowy tomograf spiralny wraz ze stacjami lekarskimi diagnostycznymi, które umożliwiają trzy wymiarową obróbkę obrazu (naczyń, serca, mózgu, jamy brzusznej, kończyn), oraz najwyższej klasy rezonans magnetyczny 1,5 T.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności