O szerzeniu transplantacji w szpitalu papieskim

Spotkanie w sprawie szerzenia idei transplantacji odbyło się w dniu 21 marca 2011r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W spotkaniu uczestniczyli: Konsultant Krajowy d/s Transplantacji prof. Wojciech Rowiński, członek Zarządu Województwa Lubelskiego Tomasz Pękalski, Koordynator Regionalny d/s Transplantacji Małgorzata Borawska, Koordynator Szpitalny d/s Transplantacji Jacek Bicki, Dyrektor Szpitala Andrzej Mielcarek, Z-ca Dyrektora Marek Lipiec, Ordynator Oddziału Nefrologii, Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych prof. Krzysztof Marczewski, st. asystent Bohdan Gemracki, Ordynator Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu dr n. med. Ewa Wierzchowska- Cioch, Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Marek Brzostowski oraz Koordynator ds. Transplantacji szpitala „papieskiego” Anna Gradziuk.
Podczas spotkania analizowane były przyczyny nadal małej ilości pobrań narządów w stosunku do potrzeb. Podkreślono, że nadal istotną jest bariera etyczna, obyczajowa, brak powszechnej akceptacji dla stwierdzenia śmierci mózgu, trudności organizacyjne oraz ograniczenia finansowe. Prof. Wojciech Rowiński zaproponował wprowadzenie w szpitalu programu ,,Donar Action”. Głównym celem programu jest polepszenie wyników pracy personelu na polu dawstwa poprzez wdrożenie do oddziałów szpitalnych przygotowanych planów działania. Kolejnym rozwiązaniem w ramach programu, które poprawiłoby identyfikacji zmarłych dawców, to cykl profesjonalnych szkoleń. Szkolenia obejmowałyby m.in. takie zagadnienia jak: orzekanie śmierci mózgu, prowadzenie potencjalnego dawcy jak również rozmowa z rodziną dawcy. Z kolei Jack Bicki podkreślił, że orzekanie śmierci mózgu znacznie ułatwiłoby wprowadzenie, jako badania instrumentalnego, przeszczaszkowej ultrasonografii doplerowskiej. Wszyscy zgodzili się z tezą, że zwiększenie ilości dawców nastąpić może poprzez analizę zgonów w poszczególnych oddziałach.
Uczestniczący w spotkaniu Marszałek Tomasz Pękalski wyraził głębokie poparcie idei transplantacji oraz przypomniał o podpisaniu w dniu 19 stycznia 2011 roku w Lublinie, listu intencyjnego inicjującego program ,, Partnerstwo dla Transplantacji” w Województwie Lubelskim. Celem programu jest zwiększenie liczby przeszczepów narządów od osób zmarłych oraz rozwinięcie programu przeszczepienia narządów od dawców rodzinnych. W realizację programu włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Okręgowa Izba Lekarska w Lublinie, ,,Poltransplant” oraz Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.
Na zakończenie spotkania podkreślono, że pomimo dokonania kilka miesięcy temu kolejnych pobrań w naszym szpitalu, należy nadal pracować nad zwiększeniem ilości dawców. Realizowane to będzie m.in. poprzez szkolenie personelu, działania promocyjne w środowiskach pozamedycznych oraz zwiększenie budżetu na te działania. Do realizacji powyższych zadań niezbędna będzie współpraca Urzędu Marszałkowskiego, kierownictwa szpitala, kierowników zespołu anestezjologów, neurochirurgów, neurologów, chirurgów, kierownictwa pionu pielęgniarskiego, kapelana szpitalnego oraz koordynatora szpitalnego.

SPSSW im. Papieża Jana Pawła II