Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Ranking Rzeczpospolitej

Najlepszą placówką medyczną na Lubelszczyźnie jest Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, który w tegorocznym rankingu szpitali dziennika „Rzeczpospolitej” zajął ósme miejscu w kraju. W rankingu uczestniczyło 261 szpitali.
Po raz czwarty, w przygotowywanym rankingu; tzw. „Złotej Setki Szpitali” Rzeczpospolitej, SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wyprzedził kliniki i szpitale z Lubelszczyzny: najwyżej nasz szpital na miejscu 8., Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Białej Podlaski na 14., SP Szpital Kliniczny nr 4. w Lublinie na miejscu 26., Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie na 27 miejscu, SP Szpital Kliniczny nr 1 na 37. miejscu, Szpital z Międzyrzeca na 45., a z Łukowej na 73.
Oficjalne ogłoszenie wyników rankingu, z udziałem m.in. wiceministra zdrowia Marka Habera, prezesa NFZ Marka Paszkiewicza oraz dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Jerzego Henninga odbyło się 20 października br. w redakcji „Rzeczpospolitej”. Andrzej Mielcarek dyrektor naszego szpitala dwukrotnie odbierał z rąk ministra Habera i prezesa Paszkiewicza dyplom i gratulacje za zajęcie 8 miejsca w rankingu 100 najlepszych szpitali oraz za zwycięstwo w rankingu najlepszych szpitali w województwie lubelskim. - „Oczywiście czuje się pewien niedosyt z tego, że w tym roku jest to „tylko” ósme miejsce w kraju, po tym jak w roku ubiegłym zajęliśmy trzecie miejsce, a rok wcześniej drugie miejsce. Ale to jest przecież ósme miejsce w ekstraklasie szpitali w Polsce i najlepsze miejsce na Lubelszczyźnie. Świadczy to także o tym, że szpitale rywalizują ze sobą i każdy chce być w tym rankingu jak najwyżej. I tak powinno być, ponieważ konkurowanie ze sobą powoduje ciągłe podwyższanie jakości leczenia, a to dla pacjenta jest przecież najważniejsze. Ten sukces to przede wszystkim zasługa wszystkich pracowników w podnoszeniu jakości oferowanych świadczeń medycznych w naszym szpitalu do standardów światowych.
Druga sprawa to bieżące finansowanie przez NFZ świadczeń medycznych. Trudna sytuacja związana z niepłaceniem przez Fundusz Zdrowia za wszystkie świadczenia, także wpłynęła znaczącą na miejsce w rankingu. To kilkadziesiąt punktów mniej. Co można zrobić jak nie ma pieniędzy? Z jednej strony ogromny wysiłek szpitala by leczyć jak najlepiej, a z drugiej wymuszona sytuacja związana z wykonywaniem świadczeń tylko do wysokości podpisanego kontraktu. Czyli pacjent nie może się dostać to najlepszej jednostki, a przecież miały za nim iść pieniądze. Nie wiadomo w takiej sytuacji, czy taki sukces może pomóc naszemu szpitalowi czy wręcz przeciwnie.” - mówi Andrzej Mielcarek Dyrektor Szpitala.
Ranking dla „Rzeczpospolitej” opracowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Centrum oceniało m.in..: zarządzanie szpitalem, jakość opieki, opiekę medyczną, jakość usług dla pacjenta, certyfikaty jakości zdobyte przez szpital, komfort pobytu pacjenta i wniesione skargi.
Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów. Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji rankingu otrzymało 898,54 punktów. Nasz szpital otrzymał 861,23 punktów. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 858,65.
Po raz czwarty w rankingu oceniano monitorowanie zdarzeń niepożądanych, czyli np. komplikacji po podaniu leków, zastosowaniu znieczulenia i przeprowadzaniu transfuzji. Zdaniem ekspertów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy merytorycznie opracowują rankingi, zaostrza się konkurencja między szpitalami a to powoduje niewielkie różnice punktowe pomiędzy szpitalami.
Nasz szpital w rankingu „Rzeczpospolitej” zajmował już dwukrotnie 4., 3. i 2. miejsce. Dodajmy, że w 2002 r. nasz Szpital został najlepszym w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności