Jestem na TAK

"Jestem na TAK" – pod takim tytułem został przeprowadzony program edukacyjny w dniu 13 maja br., w Centrum Szkół Technicznych w Zamościu. Podczas wykładów przeprowadzonych przez Annę Gradziuk Koordynatora ds. transplantacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, młodzież została zapoznana z tematyką pobierania i przeszczepiania narządów. Jak podkreśla Anna Gradziuk, młodzież jest bardzo otwarta na taką wiedzę i chęć niesienia pomocy.
– „Wyrazem niesienia pomocy osobom oczekującym na przeszczep było zobowiązanie się przez uczniów do noszenia druków „Oświadczeń woli”, rozmowy wśród rówieśników i gronie rodzinnym na temat oddawania narządów po śmierci, oddawania krwi, czy tez zgłoszenie się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła informacja o tym, że ok. 2000 osób oczekuje na przeszczepianie narządów a co 5 dni umiera jedna osoba z braku naszej świadomości i dobrej woli, a nie z powodu medycyny. Dziękuję także dyrektorowi szkoły Pawłowi Sawrackiemu za możliwość spotkania z uczniami.” – mówi Gradziuk.
Jak zapowiedział koordynator, planowane są już kolejne spotkania edukacyjne, nie tylko z młodzieżą.

Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II